Filmy Rynek wydawniczy

“Rzeka posępna” w adaptacji filmowej

9 marca na Kanale 1. rosyjskiej telewizji miała miejsce premiera Rzeki posępnej – serialu opartego na powieści Wiaczesława Szyszkowa o tym samym tytule. W rolach głównych; Alexander Gorbatow, Alexander Bałujew, Julia Peresild, Sofia Ernst i Jurij Czursin. Reżyserem jest Jurij Moroz.

Rzeka Posępna to barwna epopeja ukazująca życie mieszkańców Syberii na przełomie XIX i XX wieku. Jest to saga rodu kupców-przemysłowców, właścicieli kopalni złota. Główny bohater – Prochor Gromowa to człowiek bezwzględny, potrafiący podporządkować sobie ludzi. W powieści przeplata się wiele wątków: męska przyjaźń, miłość, nienawiść, ścieranie się różnych postaw moralnych bohaterów, a wszystko to rozgrywa się na tle bezkresnej syberyjskiej tajgi, wielkiego, lecz „zamkniętego” świata, w którym panują okrutne obyczaje, króluje przekupstwo, niesprawiedliwość i gdzie zwycięża zawsze silniejszy…

Akcja filmu nieco odbiega od powieść – zmieniono niektóre historie, dodano elementy mistyki. Według reżysera pewne wątki powieści są przestarzałe, nie najlepiej rozumiane przez dzisiejszego widza.

Film kręcono po całej Rosji: na Uralu, w Mińsku, Suzdalu, Kinszmie, Moskwie i obwodzie moskiewskim. Dużo czasu zajęły przygotowania do filmu: studiowano archiwa, materiały etnograficzne, jak wydobywano wówczas złoto, konsultowano, jak i co wówczas jedzono.

Powieść ukazała się w Polsce na przełomie lat 80/70 w ramach doskonałej edytorsko serii PIW “Arcydzieła Literatury Radzieckiej”.

(źródło: kinoreporter.ru)

Dodaj komentarz