Rynek wydawniczy

Hiszpania: rekordowe zainteresowanie książkami w 2020 roku

Wg ankiety przeprowadzonej w Hiszpanii, a zlecanej przez La Federación de Gremios de Editores de España (Hiszpańską Federację Stowarzyszeń Wydawców) oraz Ministerstwo Kultury, liczba osób, które przeczytały co najmniej jedną książkę w ciągu tygodnia wzrosła podczas pandemii z 50 procent w 2019 roku do 57 procent w 2020 roku. Zaliczono 30,3-procentowy skok w czytaniu e-booków.


Hiszpania od lat pod koniec lutego publikuje raport „Barometr nawyków czytania”. A oto podstawowe, wynikające z niego wnioski:

  • Około 81 procent hiszpańskich czytelników twierdzi, że czytanie pomogło im „lepiej poradzić sobie z sytuacją podczas lokcawniu ”. Przy czym czas przeznaczony na czytanie wzrósł z sześciu godzin i 55 minut przed pandemią do siedmiu godzin i 25 minut pod koniec 2020 roku. Podczas lockdawaniu czas na czytania sięgał aż 8 godzin i 25 minut tygodniowo.
  • Wśród Hiszpanów w wieku powyżej 14 lat 68,8 procent twierdzi, że czyta książki wciągu całego rok; 64% respondentów czyta dla przyjemności – forma relaksu, dla 23,1% wynika to z pracy lub nauki. 36 procent respondentów wskazało, że prawie nigdy nie czyta książek.
  • Najchętniej kobiety czytają w przedziale wiekowym 35-44 lata. Gwałtowany spadek następuje po przekroczeniu 64 roku życia. W przypadku mężczyzn zainteresowanie czytaniem przebiega po bardziej ustabilzowanej ścieżce spadku. Szczyt (podobnie jak w przypadku kobiet) to lata szkolne, stabilizuje się między 25 a 34 rokiem życia – wówczas około 60 procent mężczyzn czyta co najmniej raz w tygodniu. Od 45 roku życia następuje powolny spadek. W wieku około 65 roku osiąga poziom kobiet – 49 procent czyta co najmniej raz w tygodniu.
  • Wzrosło zainteresowanie czytaniem e-booków – 30,3 procent ankietowanych Hiszpanów w wieku powyżej 14 lat twierdzi, że przynajmniej raz na kwartał czytało książki w formacie cyfrowym.
  • Odsetek osób, które twierdziły, że płacą za książki elektroniczne, znacznie wzrósł – o 39,8 procent. Jednak większość respondentów stwierdziła, że ​​jeśli pobrali e-booka, to był on bezpłatny.
  • Siedem procent Hiszpanów kupiło książki (inne niż podręczniki) w 2020 r. To stanowi wzrost o 1,3% w stosunku do 2019 r.
  • Tradycyjna księgarnia wciąż jest głównym kanałem zakupów książek.
  • Z powodu lockdownu i ograniczeń w poruszaniu się tylko 23,2% respondentów korzystało z bibliotek .

(źródło: www.federacioneditores.org)

Dodaj komentarz