Rynek wydawniczy

10 tysięcy nowych książek od Empiku trafiło do kolejnych bibliotek szkolnych

10 000 nowych, wybranych przez uczniów książek właśnie trafiło do szkół, które zwyciężyły w konkursie „1000 powodów, by czytać”. Rozdaniu nagród w podstawówkach z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry towarzyszył ogrom radości na twarzach uczniów, pedagogów i przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy w minionych miesiącach wspólnie angażowali się w zbieranie głosów na rzecz danej szkoły. Kolejną edycję konkursu Empik zapowiada na wczesną jesień.


Triumfalna trasa po Polsce

550 szkół do samego końca walczyło o 10 000 książek i czytniki e-booków z abonamentami Empik Go. Aby wyrównać szanse szkoły podzielono na dwie kategorie – podstawówki do 120 oraz powyżej 120 uczniów. W konkursie wyłonionych zostało dziesięciu zwycięzców, po pięciu z każdej kategorii. W trwającym przez miesiąc głosowaniu użytkownicy aplikacji mobilnej Empik każdego dnia mogli okazywać wsparcie wybranej szkole biorącej udział w akcji. Oddano w sumie ponad pół miliona głosów.

Do każdej ze zwycięskich szkół przyjechała ekologiczna ciężarówka, po brzegi wypełniona tysiącami książek. Jej pasażerami byli wyjątkowi bohaterowie Empiku – Redaktor Książeczka i Pani Kropka – którzy rozpakowywali kolorowe paczki oraz towarzyszyli uczniom i pedagogom w odbiorze nagród.

To ogromna przyjemność móc po raz kolejny wręczyć uczniom w całej Polsce tysiące nowych książek, które pomagają im rozwijać zainteresowania i przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa od najmłodszych lat. Radość, jaką widzieliśmy na ich twarzach, daje ogromną satysfakcję i motywuje nas do kontynuowania misji konkursu. Poprzez „1000 powodów, by czytać” od lat przekonujemy, że każda kolejna lektura to wspaniała przygoda i czas spędzony z fantastycznymi bohaterami, którzy rozwijają wyobraźnię i edukują. Szkolna biblioteka jest miejscem dostępnym dla każdego ucznia, nieprzebraną skarbnicą nowych, porywających opowieści. Jak widać po skali popularności konkursu, jest to także miejsce, które potrafi zjednoczyć we wspólnej sprawie i zainspirować do działania. Wizyta Redaktora Książeczki i Pani Kropki była świętem lokalnych społeczności i uhonorowaniem ich wspólnego wysiłku Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku

Partnerem logistycznym akcji jest DHL. Ciężarówka DHL Supply Chain została wyposażona w innowacyjną technologię solarną TRAILAR. System generuje energię elektryczną ze światła słonecznego, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa oraz emisję CO2 o 4,5 tony rocznie dla każdego pojazdu.

Czytelnicze marzenia spełnione

Co istotne, uczniowie sami wybrali tytuły, które mogą już wypożyczać z bibliotek. Jak przekonuje psycholog dziecięca Monika Perkowska, zachęcanie najmłodszych do sięgnięcia po książkę zgodną z ich własnymi zainteresowaniami, której lektura będzie czystą przyjemnością, jest najskuteczniejszą formą promocji czytelnictwa wśród dzieci.

Lektury szkolne to za mało, aby zainteresować dzieci czytelnictwem. Uczniowie oprócz lektur obowiązkowych potrzebują dodatkowych książek, ukierunkowanych na rozwój ich zainteresowań. Niezależnie od wieku, ważne jest trafienie w gusta dzieci tematyką, ilustracjami, a nawet formatem książki. Dlatego to takie istotne, aby w wolnym czasie uczniowie mogli samodzielnie wybierać ciekawe dla nich pozycje. Dobre zaopatrzenie biblioteki szkolnej w książki, które żywo angażują dzieci, wspierają ich rozwój intelektualny i emocjonalny, staje się tutaj priorytetem. Dzieci czytające z zainteresowaniem i pasją rozwijają wyobraźnię, ciekawość świata, a nawet empatię – tłumaczy psycholog.

Na listach czytelniczych marzeń uczniów znalazły się różne gatunki książek – od pomocy naukowych i lektur obowiązkowych, przez serie powieści, bajki czy poradniki. Dużą popularnością cieszyły się przygody Skarpetek autorstwa Justyny Bednarek, trzynaście tomów z cyklu „Zwiadowcy” Johna Flanagana, a także nieśmiertelna seria o Harrym Potterze J. K. Rowling. Dzieci często wybierały reportaże z dalekich wypraw Neli, kolejne części bestsellerowego „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya, biografie piłkarskiego idola Roberta Lewandowskiego czy przewodniki dla fanów gry Minecraft. Wśród próśb pojawiały się także młodzieżowe kryminały z serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” Agnieszki Mielech, cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis, perypetie wesołego Mopsika Belli Swift, kolejne tomy przygód „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika oraz biografie słynnych postaci z cyklu „Nazywam się…” i wiele innych pozycji.

Każdy zakup wspiera czytelnictwo wśród dzieci

Do organizacji konkursu przez cały rok przyczyniają się członkowie programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy ich zakup w salonach Empik i na Empik.com to „cegiełka” przekazywana na rzecz akcji „1000 powodów, by czytać”, pozwalająca doposażyć szkolne biblioteki w tysiące nowych historii. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.


Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.empik.com/biblioteki. Empik już teraz zaprasza szkoły podstawowe z całej Polski do udziału w kolejnej edycji, która rozpocznie się wczesną jesienią.


Lista zwycięskich szkół 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”:

Szkoły powyżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie (woj. małopolskie)
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie (woj. wielkopolskie)
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie (woj. mazowieckie)
  • Zespół Szkół w Serokomli (woj. lubelskie)

Szkoły poniżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie (woj. śląskie)
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach (woj. małopolskie)
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi (woj. podkarpackie)
  • ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu (woj. mazowieckie)
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze (woj. lubuskie)

(źródło Empik)

Dodaj komentarz