Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Nowość Wydawnictwa Wolno – “Bylejaczek”

BYLEJACZEK
tekst: Jerzy Ficowski
ilustracje: Gabriela Gorączko
opracowanie graficzne: Joanna Jopkiewicz | Grupa Projektor
wydawca: Wydawnictwo Wolno


Bylejaczka wam przedstawię: / byłby z niego niezły chłopak, / ale wszystko zawsze robi / byle jak albo na opak – tak Jerzy Ficowski rozpoczyna opowieść o niesfornym i odrobinę zuchwałym chłopcu. Tytułowy Bylejaczek, zmęczony nieustannym upominaniem dorosłych, postanawia „do zwierząt iść od ludzi”.
Chłopiec wyrusza w drogę z przekonaniem, że mieszkańcy pobliskiego lasu marzą o leniwym i rozczochranym królu. Śledzenie przygód Bylejaczka to prawdziwa przyjemność, bo spotkania ze zwierzętami zaskakują niezwykle pewnego siebie bohatera. Wyobrażenia chłopca o zwyczajach świata przyrody mijają się jednak z tym, czego doświadcza na leśnych ścieżkach. Obserwując leśne życie, Bylejaczek dowiaduje się również wiele o sobie. I potrafi wyciągać wnioski. A to już umiejętność nie byle jaka!

Jerzy Ficowski, wybitny poeta i prozaik, ma w swoim dorobku – o czym warto pamiętać – wiele tekstów pisanych z myślą o najmłodszych czytelnikach.
Maszynopis tego tekstu został odnaleziony w archiwum poety. Mimo że od powstania utworu minęło już kilkadziesiąt lat, Bylejaczek wciąż brzmi intrygująco i świeżo. W atmosferę urzekającej bajki poetyckiej Jerzego Ficowskiego świetnie wpisują się dowcipne, a miejscami zabarwione subtelną ironią ilustracje młodej artystki Gabrieli Gorączko – wyróżnionej w 2020 roku przez Polską Sekcję IBBY.

Nie ma wątpliwości, że Jerzy Ficowski darzy swojego bohatera ogromną sympatią, choć skłania go do odrobienia niełatwej lekcji, opisuje jego perypetie z niepozbawioną humoru troską. Urok historii o przekornym, ale jednak wrażliwym chłopcu z pewnością docenią nie tylko najmłodsi, lecz również dorośli czytelnicy.

Utwór ukazuje się po raz pierwszy w wersji książkowej – we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego. Bylejaczek wyrusza teraz na spotkanie z kolejnym pokoleniem czytelników i mamy pewność, że dla wielu będzie najlepszym przyjacielem.


Jerzy Ficowski (1924-2006) – poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Autor tekstów piosenek, znawca i badacz folkloru romskiego i żydowskiego. Studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat badał i dokumentował twórczość Brunona Schulza i Witolda Wojtkiewicza.

Ważną część jego twórczości stanowiły utwory dla dzieci. Przez lata współpracował z pismami dziecięcymi – „Płomyczkiem” i „Świerszczykiem”. Opublikował wiele książek adresowanych do najmłodszego odbiorcy. Drukiem ukazały się m.in.: Syrenka (1957), Kolorowy kalendarzyk (1964), Zielona majka (1968) czy Śnieżne rymy białej zimy (1969). Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma wyróżnienia i nagrodami. Nakładem Wydawnictwa Wolno ukazał się świetnie przyjęty obszerny wybór jego wierszy dla dzieci – Lodorosty i bluszczary. 12 marca 2021 roku ukazał się – pierwszy raz w wersji książkowej – Bylejaczek.

Gabriela Gorączko (ur. 1993) – ilustratorka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Prezydenta Wrocławia oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w wystawach międzynarodowych m.in. w USA, Japonii, Iranie, Słowacji, Chinach. Leśna sprawa, do którą ilustrowała, została uznana przez Agatę Passent za jedną z sześciu książek roku 2020. Zdobyła też wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

Dodaj komentarz