Prawo

Tintin erotycznie…

Francuski artysta Xaviera Marabouta zdecydował wprowadzić Tintina – kultową postać komisu francuskiego – w świat delikatnie erotyczny. Od pewnego czasy tworzy prace w stylu Hergé-Hopper, które wyobrażają Tintina (i kilku jego kolegów) w różnych światach inspirowanych Hopperem, angażując ich w romantyczne przygody.

Przypominamy, że Hergé (właśc. Georges Prosper Remi, 1907-83) to belgijski rysownik, twórca postaci i serii komiksów Przygody Tintina, natomiast Edward Hopper (1882-1967), malarz, grafik i ilustrator, zaliczany jest do grona najważniejszych artystów XX-wiecznych w Stanach Zjednoczonych, tworzył w duchu realizmu.

Tintin nie zmieniał się od lat, zawsze z przygładzoną fryzurką z fantazyjnym loczkiem. Postać całkowicie aseksualna i spadkobiercy Hergé najwyraźniej chcą, aby tak zostało. Jak donosi The Guardian, firma Moulinsart pozywa francuskiego artystę. Wykorzystanie tej postaci, zanurzenie jej w erotycznym świecie nie jest śmieszne – powiedział jeden z prawników firmy w sądzie w Rennes. Firma pozywa Marabouta za naruszenie praw autorskich. Prawnik zwrócił również uwagę, że Hergé sam zdecydował, że kobiety nie będę pojawiać się w jego komiksach, nie ma w nich nic śmiesznego – zbyt je szanował.

Wg Marabouta: Wszechświat Hergé jest strasznie męski, a kobiety są tam całkowicie nieobecne. A można wyobrazić sobie świat bez kobiet? (…) Bronię swojego prawa do parodii, które jest częścią wolności słowa. To podstawowe prawo w naszej demokracji. Mam nadzieję, że sąd przyzna mi rację, choć martwię się, gdyż przechodzimy przez trudny okres, w którym wolność każdego dnia jest ograniczana.
Poza tym – Tintin zasługuje na to, żeby rozpuścił w końcu włosy!..

Zobacz więcej prac Marabouta z tej serii.
(źródło m.in. Literary Hub)

Dodaj komentarz