Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – 1-15 marca 2021

W porównaniu do lutowej listy w pierwszej dziesiątce utrzymały się cztery tytułu, z których jeden awansował a trzy spadły. Do pierwszej dziesiątki z drugiej awansowały dwa tytuły. Pozostałe to nowości.


1. Nowość na liście – Później Stephena Kinga (Albatros)
Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu.
Najnowsza powieść Stephena Kinga, to horror w najlepszym wydaniu – przerażający i poruszający.

2. Awans z miejsca 13 – Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.)
Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.
Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

3. Awans z miejsca 6 – Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos (Nasza Księgarnia)
Szósta część przygód Pucia, która może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania.

4. Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć, Violetta Ozminkowski (Prószyński i S-ka)
Maria Czubaszek, postać wyjątkowa, dla wielu kontrowersyjna, mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, skradła serca milionom Polaków. Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy.
Wojciech Karolak nic nie zmienił w pokoju żony od jej śmierci. Violetcie Ozminkowski udało się wejść w ten zatrzymany świat, poznać archiwum satyryczki i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych. Dzięki temu mogła w niezwykły sposób opowiedzieć historię fascynującej kobiety, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz.

5. Spadek z miejsca pierwszego – Powrót Nicholasa Sparska (Albatros)
Mistrz romantycznych historii wprowadza czytelnika w świat ukrywającego się lekarza i dwu kobiet, których sekrety zmienią jego życie…

6. Z czwartego miejsca spadła Czarna Góra Andrzej Pilipiuka (Fabryka Słów)
Gdzieś w dziczy u stóp Uralu umiera były katorżnik. Jego samotna śmierć staje się początkiem drogi dla dwóch ludzi. Wiekowego zesłańca i kilkunastoletniego chłopaka. Każdy ruszy w inną stronę, a jeden z nich rzuci prawdziwe wyzwanie śmierci.

7. Awans z miejsca 11 – Niewidzialne życie Addie LaRue Victorii Schwab (We need YA)
Francja, rok 1714. Uciekająca sprzed ołtarza młoda dziewczyna imieniem Adeline popełnia niewyobrażalny błąd. Zawiera umowę z diabłem. Faustowski pakt nakłada na nią ograniczenie – możliwość wiecznego życia bez szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek – dlatego Addie decyduje się opuścić swoją wioskę, albowiem straciła wszystko.
Dziewczyna jest zdeterminowana znaleźć dla siebie właściwe miejsce, nawet jeśli została skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno? Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki. Minie trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze.

8. Księga utraconych imion, Kristin Harmel (Świat Książki)
Powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej.
Pewnego dnia Eva Traube Abrams, bibliotekarka z Florydy, układając książki na półkach zauważa w gazecie niezwykłe zdjęcie. Zamiera… zdjęcie przedstawia książkę, której nie widziała od 65 lat. To dzieło to “Księga utraconych imion”.
Artykuł opowiada o szabrowaniu bibliotek przez nazistów w Europie podczas II wojny światowej – co Eva doskonale pamięta – oraz poszukiwaniach, mających na celu odnalezienie ludzi związanych z książką ze zdjęcia. Ów XVIII-wieczny tekst religijny, który ponoć zniknął z Francji w czasie wojny, to niezwykle ciekawy przypadek. Niespodziewanie odnaleziony – został umieszczony w głównej berlińskiej bibliotece. Zawiera pewien szyfr, lecz choć naukowcy łamią głowy, nie potrafią go złamać, ani nie wiedzą, skąd się wziął.

9. Halny (seria z komisarzem Forstem. Tom 6), Remigiusz Mróz (Filia)
Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono makabrycznie zamordowaną kobietę. Ciało rozcięto, wnętrzności wywleczono, a w ustach ofiary umieszczono monetę łudząco przypominającą te, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu.
Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem, człowiekiem, który zniknął.

10. Szepty spoza nicości, trzeci tom cyklu z Sewerynem Zaorskim w roli głównej (spadek z miejsca drugiego), kolejna książka Remigiusza Mroza (Filia)
Zaorski po raz ostatni wraca do Żeromic, by sprzedać dom i na dobre zostawić za sobą tragiczną przeszłość. Formalności trwają dłużej, niż powinny – i wszystko wskazuje na to, że ktoś z premedytacją chce zatrzymać go w okolicy.
Tego samego dnia policja otrzymuje anonimową wiadomość, że w lasach Roztocza nieopodal miasteczka znajdują się poćwiartowane zwłoki brutalnie okaleczonego mężczyzny. Zaorski nie ma zamiaru się mieszać, ale kiedy o pomoc prosi go Kaja Burzyńska, nie potrafi odmówić.


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Zjadacz czerni 8, Katarzyna Grochola (Wydawnictwo Literackie)
  2. Trzynasta opowieść, Diane Setterfield (Albatros) 
  3. Firefly Lane, Kristin Hannah (Świat Książki),
  4. Ale wtopa!..., Erik Kessels (Insignis Media)
  5. Zła córka, Joy Fielding (Świat Książki)
  6. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens (Świat Książki)
  7. Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami, Katarzyna Tubylewicz (Wielka Litera)
  8. Widziadła. Świadectwa z zaświatów, Janusz Szostak (Wydawnictwo Hards)
  9. Rebeka, Daphne du Maurier (Albatros)
  10. Nieznajomi, C.L. Taylor (Albatros)

Dodaj komentarz