Festiwale literackie

W Lipsku zamiast targów festiwal literacki

W dniach 27-30 maja Lipskie Targi Książki organizują “Leipzig liest extra” (Lipsk czyta dodatkowo). W planach, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna – około 300 wydarzeń w mieście.

Lipskie Targi Książki, przełożone najpierw na maj a w końcu całkiem odwołane, zorganizują w tym czasie w mieście ogromny festiwal literacki – w planie 300 wydarzeń prowadzonych pod hasłem “Lasst uns lesen!” (przeczytajmy). Dyrektor Targów Książki Oliver Zille w wywiadzie dla Börsenblatt.net powiedział: Mam nadzieję, że pod koniec maja zrobimy zdecydowane postępy w zakresie szczepień i testów, dzięki czemu warunki przeprowadzania imprezy będą tak liberalne, jak to tylko możliwe (…) Liczę, że uda nam się zorganizować jak najwięcej wydarzeń z udziałem publiczności, aby nowe książki spotkały się z jak najszerszym zainteresowaniem.

W planach spotkania z autorami, dyskusje, spotkania o ponadregionalnym politycznym i kulturalnym znaczeniu. Zostaną wykorzystane miejsca, które sprawdziły się już w 2020 roku, czyli klasyczne lipskie miejsca czytelnicze, takie jak Centrum Kulturalne naTo lub Niemiecka Biblioteka Narodowa, ale także nowe lokalizacje, jak choćby Ost-Passage Theater oczy też Parkbühne Geyserhaus. Wiele wydarzeń będzie transmitowanych bezpłatnie na platformie Lipskich Targów Książki. Szczegółowy program ma zostać opublikowany na początku maja.

Wręczenie nagrody Leipziger Buchpreises zur Europäischen Verständigung) odbędzie się wieczorem 26 maja w Nikolaikirche (kościół pw. św. Mikołaja) w Lipsku – historycznym miejscu, w którym w w w kwietniu 1991 r. otwarto pierwsze po zjednoczeniu Niemiec targi książki.

Ceremonia wręczenia Preis der Leipziger Buchmesse (Nagrody Lipskich Targów Książki), w sumie 60 tys. euro, odbędzie 28 maja w hali kongresowej zoo. 13 kwietnia jury ogłosi listę 15 nominowanych w trzech kategoriach nagród: beletrystyka, literatura faktu/eseistyka i tłumaczenie.

(źródło Börsenblatt.net)

Dodaj komentarz