Nasze recenzje Rynek wydawniczy

“Trzecia część człowieka”

OKŁADKA BYŁA CZERWONA książki ocenia

Marcin Maciński

Marcin Maciński

Książkowy terrorysta, wieloletni członek fandomu oraz po prostu miłośnik literatury sf i fantastyki

TRZECIA CZĘŚĆ CZŁOWIEKA
autor: Krzysztof Matkowski
wydawca: Wydawnictwo Alegoria
Warszawa 2021

Ocena: 6,5/10


Egzystencjalna powieść drogi…

Kiedyś przeczytałem kilka opowiadań Krzysztofa Matkowskiego zawartych w roczniku “Sny umarłych” wydawnictwa Phantom Books Horror. Były interesujące.
Kiedy więc pojawiła się najnowsza książka tego autora, z ciekawością zabrałem się za jej lekturę. Byłem ciekaw, czym mnie zaskoczy. I zaskoczyła – pomysłem na fabułę.

Oto człowiek współczesny. Damian Kot. Rozdarty, zagubiony, niespełniony. Nie ma czasu na nic, choć chciałby go mieć na wszystko. Wiecznie zabiegnie, choć nie wie po co i na co. W sylwestrową noc wypadek samochodowy zmienia życie Kota, naprowadzając go na trop rodzinnej tajemnicy. Z pozoru wszystko jest jak dawniej: Damian wciąż ma narzeczoną, pracę, swoją pasję. Odkrycie, którego dokonuje, wydaje się cudownym sposobem na spełnienie marzeń – od tej pory będzie mógł robić wszystko, czego zawsze pragnął. Wyjątkowy dar Kota może się jednak okazać przekleństwem, a z raz obranej drogi trudno będzie zawrócić.

Zastanawiałem się, czy książkę można nazwać fantastyką. Sposób, w jaki doszło do przedstawionej w niej historii oraz jej przebieg, wskazują na powiązania z tego typu gatunkiem literackim. Dla mnie to jednak bardziej beletrystyka egzystencjalna. To opis drogi… ale drogi w głąb samego siebie.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co by było gdyby? Co by się stało, gdybyście w życiu podjęli inne decyzje, dokonali innych wyborów? Nasz bohater z zawodu jest chirurgiem, do tego jest uzdolniony artystyczne, chce też podróżować i przeżywać przygody. Ale może iść tylko jedną z tych dróg. Czy aby na pewno? A gdyby tak znaleźć sposób, by realizować się na każdym polu? Jednak to dopiero początek. Wstęp do prawdziwego sensu powieści. Przynajmniej według mnie. To próba pokazania konsekwencji różnych wyborów, i refleksja nad tym, co sprawia, że naprawdę jesteśmy sobą. 

Jeśli chcecie poznać ciekawe spojrzenie na ten problem, książka może Was zainteresować. 

Jak wspomniałem wcześniej, zostałem pozytywnie zaskoczony pomysłem na powieść. Książka jest dobrze napisana, widać że autor ma lekkie pióro, w przeciwieństwie do recenzenta. Jednak czuję mały niedosyt, czegoś mi w tej książce zabrakło. Jakiegoś błysku, który sprawiłby, iż zostałaby ze mną dłużej. Jednak tak czy siak, na pewno sięgnę po kolejne książki tego autora. Zaintrygował mnie. 

One thought on ““Trzecia część człowieka”

Dodaj komentarz