Różne Rynek wydawniczy

Tydzień Stanisława Lema w Programie 1. PR

Od wtorku 23 marca Jedynka Polskiego Radia rozpocznie cykl audycji poświęconych Stanisławowi Lemowi. Pisarz dał się poznać nie tylko jako doskonały twórca, ale też autor o różnych obliczach. Niektóre z nich będzie można poznać w najbliższych dniach na antenie Programu 1.

Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, zaś w sobotę 27 marca przypada 15. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Jedynki Polskiego Radia będzie można wysłuchać cyklu audycji, przybliżających tę wybitną postać.

23 marca o godz. 19:30 w audycji „Eureka” Stanisław Lem jako wizjoner, który przewidział powstanie  wielu wynalazków. Już w 1957  roku w jego powieści pt. Obłok Magellana  pojawiają się tajemnicze  kryształki,   na których zapisywana jest treść,  odtwarzana dzięki specjalnemu urządzeniu. Zatem to współczesne e-booki i tablety. W innych dziełach autora pojawiają się nowinki technologiczne odpowiadające Internetowi, smartfonom, drukowi 3D  czy wirtualnej rzeczywistości.

Stanisław Lem pisał satyryczno-groteskowe opowieści z międzygwiezdnym podróżnikiem Ijonem Tichym w roli głównej (m.in. Dzienniki gwiazdowe, Pokój na Ziemi), tworzył zabawne techniczno-feudalne neologizmy, ironicznie komentował rzeczywistość i recenzował książki nieistniejące.
W piątek 26 marca w „Kulturalnej Jedynce” o humorze pisarza opowie m.in. Wojciech Orliński, autor książek poświęconych Lemowi. W audycji pojawia się również fragmenty prozy z archiwum Polskiego Radia między innymi w wykonaniu Kazimierza Rudzkiego, który w bezbłędny sposób podawał zawartą w utworach Stanisława Lema groteskę.

Cykl domknie audycja „Kultura przy kawie” w sobotę 27 marca, w której Martyna Podolska opowie o adaptacjach teatralnych i filmowych dzieł Stanisława Lema. Nie zabraknie rozmów o dwóch tegorocznych filmach krótkometrażowych na podstawie opowiadania Maska w reżyserii
Hanny Brulińskiej i powieści Pokój w reż. Krzysztofa Jankowskiego.

[info Polskie Radio S.A. • Agencja Promocji, na zdjęcie Stanisław Lem (fot: PAP Irena Jarosińska)]

Dodaj komentarz