Rynek wydawniczy

„Żadnej przemocy! Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci” – online. Webinarium wyd. Zakamarki i CK Zamek

Wydawnictwo Zakamarki i CK Zamek zapraszają na webinarium pt. „Żadnej przemocy! Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci”.

Pretekstem do spotkania są wydane niedawno w Polsce książki: Żadnej przemocy! – zapis przemówienia Astrid Lindgren z 1978 roku, w którym autorka podkreśla wagę szacunku wobec dzieci dla pokoju na świecie, oraz Małe – książka obrazkowa Stiny Wirsén o dziecku żyjącym w środku konfliktu pomiędzy rodzicami i odczuwającym w domu lęk.

W spotkaniu wezmą udział: Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Joanna Pijacka z Fundacji ReStart – obie czynnie zaangażowane w systemową pomoc dzieciom i rodzinom doświadczającym przemocy. Spotkanie poprowadzi Martyna Nicińska.

Spotkanie odbędzie 25 kwietnia o godz. 18:00, transmisja na facebookowych profilach @ckzamek i @ZamekCzyta.Tematy, które zostaną poruszone:

  • Jak w grupie, klasie, najbliższym otoczeniu rozpoznać dziecko, które doznaje przemocy fizycznej bądź psychicznej?
  • Co możemy w takiej sytuacji zrobić jako wychowawca, członek rodziny, sąsiad? Gdzie szukać wsparcia dla takiego dziecka, takiej rodziny?
  • Jak radzić sobie w kryzysowych momentach spiętrzenia emocji, by nie tracić panowania i nie uciekać się do przysłowiowego klapsa (zakazanego w polskim prawie). Jak rozładowywać napięcie i szukać wyjścia z sytuacji konfliktowych?
  • Czym jest przemoc psychiczna? Co robić, by mimowolnie nie stosować jej wobec dziecka?

Spotkanie jest przeznaczone tak dla rodziców, jak i dla osób pracujących z dziećmi – nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, bibliotekarzy, opiekunów w świetlicach, a także dla wszystkich zainteresowanych tematem.


Marta Skierkowska – psycholog, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii. Członkini Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ukończyła Szkołę Trenerów House of Skills oraz FDDS. W FDDS odpowiada m.in. za strategię profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci. Od 2008 roku zaangażowana w problematykę ochrony praw dziecka. Autorka i współautorka kampanii społecznych, materiałów edukacyjnych i publikacji dotyczących problemu krzywdzenia dzieci. Trenerka w obszarze ochrony dzieci.

Joanna Pijacka – absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na kierunku pedagogika o specjalności praca socjalna i resocjalizacja. Dodatkowo po szkoleniach z Racjonalnej Terapii Zachowania, Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom z Rodzin z Problemem Alkoholowym, Szkole Dla Rodziców. Na co dzień pracuje w charakterze pracownika socjalnego, mediatora oraz trenera. Założycielka i Prezes Fundacji ReStart. Akredytowany Trener VCC. W codziennej pracy zajmuje się wsparciem osób, które doświadczają przemocy domowej.

Martyna Nicińska – absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W latach 2009-2016 związana z rozgłośnią Polskiego Radia w Poznaniu – Radiem Merkury. Obecnie jest rzeczniczką prasową Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i autorką podcastów „Zamieniam się w słuch” na portalu kulturaupodstaw.pl.

Organizatorzy: Wydawnictwo Zakamarki, CK Zamek
Partner: ODN Poznań

(info Zakamarki)

Dodaj komentarz