Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł Stanisław Dziedzic

W czwartek w Krakowie zmarł Stanisław Dziedzic, historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Był twórcą Biblioteki Kraków i wieloletnim dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Ostatnie dni spędził w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem. Miał 68 lat.

Informację o śmierci Stanisława Dziedzica potwierdził w czwartek przed południem rzecznik Biblioteki Kraków Piotr Wasilewski.

Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 roku w Dąbrowie. Ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Był doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Opublikował ponad tysiąc tekstów naukowych i popularnonaukowych, które przetłumaczono na 15 języków, był też współautorem 27 książek.

Stanisław Dziedzic był związany z Krakowem. W latach 2004-2016 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Był też pomysłodawcą Nocy Jazzu, Nocy Muzeów oraz Nocy Teatrów. Od stycznia 2017 roku pełnił rolę dyrektora Biblioteki Kraków.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na stronie Fb pożegnał go Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: Z wielkim smutkiem przyjąłem dziś informację o śmierci Stanisława Dziedzica, mojego wieloletniego współpracownika, w latach 2004–2016 dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2017 r. dyrektora Biblioteki Kraków.
Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście.
Należał do wielkich miłośników dziedzictwa i zabytków Krakowa, poświęcał im wiele uwagi. Był ogromnie zaangażowany w wieloletni program rewaloryzacji zabytków Krakowa, inicjował i koordynował także projekt utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto. W ostatnich miesiącach nie ustawał w pracach nad „Wielką encyklopedią Krakowa” i nad utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków na terenie dzielnicy Wesoła. Nieustannie pełen pomysłów, z pasją opowiadający o dziedzictwie kulturowym Krakowa, człowiek wielkiej kultury, oddany środowisku artystycznemu naszego miasta.
Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią.
Przekazuję słowa szczerego współczucia Małżonce i wszystkim bliskim Stanisława Dziedzica, zapewniając o mojej pamięci dla wszystkich Jego dokonań dla Krakowa.

(źródło, info wg PAP, fot. bip.krakow.pl)

One thought on “Zmarł Stanisław Dziedzic

Dodaj komentarz