Historia książki i druku

Superman nr 1 trafił pod młotek za rekordową kwotę

Pierwszy numer serii komiksów, w którym występuje Superman został sprzedany na prywatnej aukcji internetowej. Kwota transakcji jest rekordowa w historia sprzedaży debiutanckiej historii Clarka Kenta.

Edycja pierwszego numeru “Action Comics” z 1938 roku została kupiona za 3,25 miliona dolarów – podaje CNBC. Jest to jeden z niewielu zachowanych wczesnych komiksów, na które fani Supermana dosłownie polują (na okładce Superman unosi samochód). Nawiasem mówiąc, były właściciel zarobił ponad milion dolarów na tym dziel. Sam kupił komiks w 2018 roku za dwa miliony.

Za podobną kwotę jeden z egzemplarzy tego numeru “Action Comics”  został sprzedany na aukcji internetowej eBay 2w 2014 roku, bijąc tym samym wcześniejszy rekord z 2011 roku (2,16 mln dolarów).

Obecnie, według ekspertów, zachowało się około 100 kopii tego komiksu (z nakładu  200 tys.). Wszystkie są mniej lub bardzie zniszczone, natomiast sprzedany egzemplarz wygląda bardzo dobrze.

Autorami Supermana byli Jerry Siegel (scenarzysta) i Joe Shuster (rysownik), którzy stworzyli go kilka lat wcześniej, mając nadzieje, że uda im się sprzedać prawa do postaci któremuś z syndykatów tytułów prasowych. Po bezowocnych próbach, w końcu udało im się opublikować przygody Sypermena na łamach magazynu “Action Comics”.

Dodaj komentarz