Nasze recenzje Rynek wydawniczy

“Narwani Normanowie”

OKŁADKA BYŁA CZERWONA książki ocenia

Andrzej Palacz

Andrzej Palacz

Edytor, wydawca, redaktor naczelny magazynu “Wydawca” i portalu www.wydawca.com.pl,
czytelnik książek “od zawsze”

NARWANI NORMANOWIE
seria: “Strrraszna Historia”
autor: Terry Deary
ilustracje: Martin Brown
przekład: Małgorzata Fabianowska
wydawca: HarperCollins Polska
Warszawa 2021

Ocena: 10/10


Jeśli ten cykl książek nie zainteresuje dzieci/młodzież historią, to ja już nie wiem co może… Przeczytałem właśnie, ale raczej należało napisać “przeczytałem i obejrzałem”, jeden z jego tomików – w ręce jako pierwsi wpadli mi Narwani Normanowie (“jako pierwsi”, bo wydawca przesłał na adres naszej redakcji cztery tomiki).

I co? Ubawiłem się setnie – trochę konkretnej wiedzy, ale podanej dowcipnie, żeby nie powiedzieć prześmiewczo, dopełniające ją, ale też sprytnie powtarzające podaną wcześniej informację, jakże sympatyczne rysunki, quizy, opowiastki z życia bohaterów książeczki (129 stron w formacie A-5), wymyślone przez autora listy, praktyczne informacje (jak np. zrobić procę) itp.

Ta książka jest wprost nafaszerowana faktami o Wilhelmie Zdobywcy (tu nazywanym też Wilusiem), jego następcach i kandydatach do tronu, Normanach którzy w 1066 roku pokonali Anglosasów pod Hastings, po całej Europie walczyli gdzie się da i z kim się da, ochoczo przyłączali się do lukratywnych krucjat. To opowieści o krwawych rycerskich rozróbach, walkach o władzę, torturowaniu świętych. Krew leje się tu na każdej stronie, ale jakoś tak … nie strasznie, co przeczy tytułowi serii: “Strrraszna Kistoria”.

A wiecie Pańswo dlaczego normańscy rycerze spali z lalkami? Ja już wiem.

Warto dodać, że cykl liczy 14 tytułów, które kilkanaście lat temu ukazywały się nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Jaką daję ocenę? Za pomysł na serię – 10, za tekst – 10, za ilustracje – 10.

Dodaj komentarz