Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

Kwietniowo-majowe nowości Agory

Wydawnictwo Agora zaprezentuje tej wiosny wyjątkowe tytuły książkowe. Z literatury faktu: długo oczekiwana książka Magdaleny Grzebałkowskiej o dzieciach, które dorastały w czasie wojny, mistrzowski reportaż Macieja Jarkowca o tym, w co wierzy Ameryka, a także wyjątkowa opowieść Bartosza Wielińskiego o rywalizacji lekarzy Hitlera. Wśród (auto)biografii znaleźć będzie można mocną opowieść Beaty Kozidrak o sobie, urzekające świadectwo rodzinnej i osobistej traumy Huntera Bidena – syna prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także genialną biografię Jurgena Kloppa pióra wybitnego pisarza i fana Liverpoolu Anthonego Quinna. Na półce kryminalnej na miłośników tego gatunku czekać będzie książka Eugeniusza i Beaty Dębskich oraz nowa powieść sensacyjna Macieja Siembiedy. Wydawnictwo przedstawi wiosną również nowe nazwisko na polskim rynku, a legendarne w USA – Ta-Nehisi Coates – z jego esejem Między światem a mną, który jest jednym z najważniejszych tekstów non-fiction na świecie ostatnich lat.


A oto lista wszystkich premierowych tytułów z kwietnia i maja br. (w kolejności daty ich wydania):

Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury, Sue Stuart-Smith, tłum. Dorota Pomadowska – premiera 7.04

Bestsellerowa książka uznanej brytyjskiej psycholożki i psychoterapeutki to fascynujące spojrzenie na wpływ przyrody na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Opierając się na licznych badaniach i własnych doświadczeniach, Sue Stuart-Smith w niezwykle przekonujący sposób dowodzi, że kontakt z przyrodą stanowi skuteczną terapię dla osób zmagających się z różnorakimi traumami oraz efektywnie wpływa na nasz codzienny dobrostan.

Klopp. Mój romans z Liverpoolem, Anthony Quinn, tłum. Krzysztof Kurek – premiera 7.04 Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów, Robert Lacey, tłum. Janusz Ochab – premiera 14.04

Czy między synami księżnej Diany i księcia Karola panuje wojna, czy pokój? Jak wygląda braterstwo błękitnej krwi? Jest naznaczone bliskością i wsparciem czy też charakterologicznymi różnicami i konfliktem? Na te pytania odpowiada najwybitniejszy znawca tematu, kronikarz współczesnych losów rodziny królewskiej, historyczny konsultant słynnego serialu „The Crown” Robert Lacey.

Wojna lekarzy Hitlera, Bartosz Wieliński – premiera 14.04

Wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Berlinie pisze o niemieckich lekarzach, którzy przekreślili przysięgę Hipokratesa na rzecz wierności Hitlerowi. Karl Brandt i Theo Morell to lekarze, którym Adolf Hitler bezgraniczne ufał. Oprócz nich autor śledzi także losy wielu kluczowych postaci nazistowskiego środowiska medycznego. Decydują oni o uśmierceniu nieuleczalnie chorych dzieci i psychicznie chorych Niemców, wysyłają do komór gazowych setki tysięcy Żydów, w lazaretach na froncie wschodnim dyskretnie dobijają żołnierzy, którzy nie rokują szybkiego powrotu na front, przeprowadzają okrutne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych.

Kukły, Maciej Siembieda – premiera 14.04

Wciągający kryminał pełen zdumiewających faktów historycznych. To historia prokuratora Jakuba Kani, który przyjmuje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wojną strawił jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich na Śląsku. Sprawa ta powiązana jest z makabrycznym odkryciem w tamtejszym kościele a wiedzie ku Freudenkreis – elitarnej organizacji zrzeszającej zaufanych ludzi Heinricha Himmlera i parającej się zagadkowymi praktykami medycznymi. Literatura rozrywkowa z najwyższej półki.

Beata. Gorąca krew, Beata Kozidrak – premiera 4.05

Ekspresyjna wokalistka, liderka Bajmu, autorka tekstów kultowych piosenek, gwiazda. Taką znamy ją wszyscy. Teraz Beata Kozidrak odsłania zupełnie nową twarz – pisarki, autorki autobiograficznej książki „Beata. Gorąca krew”. To opowieść dziewczyny z lubelskiej starówki, która poznaje mroczne strony życia, ale dzięki determinacji, wsparciu najbliższych i przekonaniu, że spotka ją coś niezwykłego, niemal z dnia na dzień zostaje gwiazdą.

Dwudziesta trzecia, Beata i Eugeniusz Dębscy – premiera 5.05

Był gliniarzem. I to dobrym gliniarzem. Usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił, dzisiaj bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. Jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi ci pomóc – możesz go wynająć. A przynajmniej spróbować. „Dwudziesta trzecia” to współczesny miejski kryminał pełen barwnie nakreślonych postaci i podszyty sardonicznym poczuciem humoru, wznowiony w nowej odświeżonej wersji.

Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka, Maciej Jarkowiec – premiera 5.05

Mistrzowski reportaż Macieja Jarkowca opowiada o trzech Amerykach: tej z przeszłości, którą to przeszłość – z punktu widzenia rdzennych mieszkańców, czarnych i weteranów chociażby autor rekonstruuje na nowo; o tej współczesnej, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę i tworzy z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność; i o tej osobistej, którą 17-letni Maciek pierwszy raz przejechał od oceanu do oceanu i z którą zmaga się od momentu, kiedy jego rodzice zdecydowali, że będą żyć na różnych kontynentach a jemu kazali wybierać: Polska czy Ameryka.

Humanizm i terror, Maurice Merleau-Ponty – premiera 7.05

Jean Paul Sartre i Maurice Merleau-Ponty to najważniejsi francuscy przedstawiciele filozofii egzystencjalizmu. W 1945 r. obaj zakładają „Les Temps Modernes” – czasopismo mające być platformą dyskusji różnych nurtów radykalnej lewicy. W 1950 r. Merleau-Ponty wywołuje skandal, publikując esej „Humanizm i terror”. Wkrótce jednak drogi obu filozofów rozejdą się. W 1953 r., w atmosferze powszechnej psychozy, że zimna wojna przekształci się w trzecią wojnę światową, Sartre udzieli bezwarunkowego poparcia komunistom, Merleau-Ponty zaś odejdzie z redakcji „Les Temps Modernes”, potępi sowieckie imperium łagrów, a chwilę później otwarcie zaatakuje swojego przyjaciela w eseju „Sartre i ultrabolszewizm”.Dzieje owego sporu szczegółowo omawia prof. Jacek Migasiński, prezentując też najważniejsze teksty w debacie toczonej na łamach „Lest Temps Modernes”.

Same piękne rzeczy. Wspomnienia, Hunter Biden, tłum. Krzysztof Kurek – premiera 19.05

Książka, która ma szansę stać się jednym z najważniejszych tytułów literatury faktu 2021 roku. Wstrząsający pamiętnik Huntera Bidena – syna prezydenta Stanów Zjednoczonych – o stracie matki, siostry i ukochanego brata, rozpadzie małżeństwa, atakach administracji Trumpa a przede wszystkim o koszmarze uzależnienia i drodze do odrodzenia. Intensywne, szczere i porywające świadectwo.

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia, Magdalena Grzebałkowska – premiera 19.05

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. To zaskakujące spojrzenie, równie odkrywcze jak to z książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” noblistki Swietłany Aleksijewicz. Grzebałkowska spotykała się ze swoimi bohaterami, ostatnimi świadkami tragedii II wojny, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce i na najodleglejszych krańcach Gułagu. Opowiada o dzieciach największych dygnitarzy III Rzeszy, małych amerykańskich Japończykach, którzy wojnę spędzili w obozach internowania, o potomkach wskazanych przez Stalina wrogów ludu i dzieciach ofiar Wojny Domowej w Hiszpanii, które w ZSRR znalazły raj.

Polki na Montparnassie Sylwia Zientek – premiera 26.05

W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, gdzie malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Autorka dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

Między światem a mną, Ta-Nehisi Coates, tłum. Dariusz Żukowski – premiera 26.05

Co znaczy być ojcem, kiedy się wie, że nie można swojego dziecka ochronić? Gdy ceną życia we własnym kraju i na własnych ulicach, jest władza nad ciałem? Gdy każdego dnia przedstawiciele twojego rządu mogą bez żadnej przyczyny zabrać twojego syna i odebrać mu ciało: skazać je na ból, na poniżenie i wreszcie na śmierć? Co znaczy być ojcem, gdy ciało twojego dziecka jest ciałem czarnoskórego nastolatka, a twoim krajem są Stany Zjednoczone Ameryki?
(info Agora)

Dodaj komentarz