Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

USA: rekordowy kwartał sprzedaży książek

Prowadzona przez NPD BookScan analiza wyników sprzedaży książek w USA wskazuje, że pierwszy kwartale 2021 roku był rekordowy od czasu, gdy rozpoczęto tego typu badania, czyli od 2004 roku. W porównaniu z tym samym kwartałem roku 2020 odnotowano wzrost o 29 procent (ze 150 mln do 205 mln sprzedanych książek).

Największym zainteresowaniem cieszyła się literatura faktu dla dorosłych, przy czy w tej kategorii mieszczą się m.in. książki motywujące, religijne, edukacyjne (ogółem wzrost o 24 proc., sprzedano 84 mln egz.) oraz dla dzieci (wzrost o 40 proc, 72 mln egz.) Jak pokazują dane NPD BookScan w każdej z tych dwóch kategorii sprzedaż wzrosła o 16 milionów książek.

Aż o 35 proc, wzrosła sprzedaż powieści (82 miliony egzemplarzy sprzedanych, wzrost o 10 milionów egzemplarzy), przy czy największym zainteresowaniem cieszyły się powieści graficzne (min. Manga), książki science fiction i fantasy.

W kategorii książek dla młodzieży odnotowano wzrost o 60 proc., sprzedając o 3 mln książek więcej (w sumie 8 mln).

Największym motorem wzrostu sprzedaży był hashtag #BookTok na TikTok, platformie, która w bezprecedensowy sposób wpływa na sprzedaż książek.

(źródło Publishing Perspectives)

Dodaj komentarz