Odeszli od nas

Nie żyje Małgorzata Renczewska (1940-2021)

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Małgorzaty Renczewskiej, byłego pracownika Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Zmarła w piątek 16 maja, miała 81 lat.


M. Renczewska (ur. 1940) była absolwentką filologii polskiej. Po studiach pracowała krótko w szkole podstawowej, potem przez wiele lat jako redaktorka w wydawnictwach; od 1989 roku w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, w Dziale Marketingu. Na emeryturę odeszła w 2001 roku. Nie pożegnała się jednak z książką, pamiętamy ją zawsze uśmiechniętą i pogodną ze spotkań choćby w warszawskim Klubie Księgarza u kol. Jana Rodzenia.

W krótkim wspomnieniu zamieszczonym na łamach portalu rynek-ksiazki.pl jej córka, Agnieszka Wolak, tak wspomina mamę: – Mama – piękna, elegancka, elokwentna i zawsze uśmiechnięta. Była jedną z najbardziej radosnych i promiennych osób jakie znam. Otoczona książkami i kochająca literaturę (…). Praca była Jej ogromną pasją i radością, narady z redaktorami, współpraca z dziennikarzami, planowanie działań medialnych i promocyjnych, organizacja wspaniałych wydarzeń i spotkań literackich, targów. Była doskonale zorganizowana. (…) Wpoiła mi miłość do literatury i radość pracy na rzecz kultury. Mama była bardzo rodzinna i miała grono wspaniałych przyjaciół, przyjaciół w dawnym i pięknym tego słowa znaczeniu. (…) Kochała zwierzęta. Przez większość Mamy życia towarzyszyły Jej, potem nam, koty, które były przez Nią notorycznie rozpieszczane. Była przy mnie zawsze, wychowała i wspierała. Kiedy byłam mała mówiłam, „My z Mamą jesteśmy dwie przyjaciółki“.

Pogrzeb odbędzie się 4 maja.

One thought on “Nie żyje Małgorzata Renczewska (1940-2021)

Dodaj komentarz