Różne Rynek wydawniczy

Wirtualna Noc Muzeów 2021 we Wrocławiu

W tym roku czeka nas Wirtualna Noc Muzeów, podczas której w weekend 14-16 maja zwiedzimy online około 20 wystaw we wrocławskich muzeach i galeriach. Zobaczymy m.in. oddziały Muzeum Miejskiego (w tym Stary Cmentarz Żydowski, Pałac Królewski), Muzeum Narodowe, Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Przyrodnicze i wiele innych.


Tegoroczna Noc Muzeów będzie miała ponownie charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 18.00 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie od 6 do 7 wystaw, każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. – Tradycyjne Noce Muzeów gromadzą tłumy ludzi, na co, z powodu pandemii, nie możemy sobie pozwolić. Formuła wirtualna w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć.

W roli przewodników po wystawach wystąpią znakomici fachowcy, kuratorzy wystaw i artyści.
Po Starym Cmentarzu Żydowskim oprowadzi nas Ewa Pluta, przedstawiając wybitne postaci kobiece, do Muzeum Architektury zapraszają Kasia Kmita i Kuba Żary, z kolei w Muzeum Współczesnym Wrocław zobaczymy wystawę Marleny Kudlickiej i Wandy Gołkowskiej, o której opowie dyrektorka Sylwia Świsłocka-Karwot wraz artystką – dodaje Jerzy Pietraszek. – W Muzeum Teatru będzie można zapoznać się z detalami prezentowanymi na wystawie „Dali, Goya”, a o układzie kostnym kręgowców rewelacyjnie opowie Grzegorz Skórzewski.
Przyjęta formuła pozwoli nam nie tylko na spotkanie z najlepszymi znawcami tematu, ale też stworzy możliwość dokładnego przyjrzenia się kolekcji.

dzie obejrzymy Wirtualną Noc Muzeów?
Wszystkie transmisje na żywo obejrzymy na oficjalnym profilu miejskim na Facebooku, wszystkie materiały będą też dostępne na portalu wroclaw.pl w zakładce Noc Muzeów.

Miejsca, które zwiedzimy wirtualnie:

WIRTUALNA NOC MUZEÓW 2021 – PROGRAM

Piątek 14 maja

 • g. 18:00 Centrum Sztuki WRO – 19. BIENNALE SZTUKI MEDIÓW WRO 2021 REVERSO
 • g. 19:00 Muzeum Architektury we Wrocławiu- kuratorski spacer po wystawie “Ćwiczenia z wyobraźni | Kasia Kmita”
 • g. 20:00 Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Hity wystawy “Sztuka polska XVII-XIX w.”
 • g. 21:00 Muzeum Współczesne Wrocław – oprowadzanie po wystawie czasowej: „Kudlicka/Gołkowska”
 • g.22:00 Mieszkanie Gepperta – Fundacja Art Transparent: „Historia Geppertów we Wrocławiu”
 • g. 23:00 Dizajn BWA Wrocław – Oprowadzanie po wystawie „Kod Ceramiki”

Sobota 15 maja

 • g. 18:00 Muzeum Miejskie Wrocławia- Stary Cmentarz Żydowski – oprowadzanie tematyczne „Silne kobiety w trudnych czasach”
 • g. 19:00 Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oprowadzanie po wystawie czasowej „Bypass. Wystawa pandemiczna”
 • g. 20:00 Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski – oprowadzanie autorskie po wystawie „Kiedy kobieta staje się rzeźbą”
 • g. 21:00 Muzeum Miejskie Wrocławia – Muzeum Teatru – oprowadzanie po wystawie „Goya Dali. Gdy śpi rozum budzą się potwory”
 • g. 22:00 Pawilon Czterech Kopuł PrzeMÓW, muzeum. Czytania tekstów artystów prezentowanych na wystawie kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI w. w wykonaniu Teatru Czterech
 • g. 23:00 BWA Wrocław Główny – oprowadzanie po wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM – OUT OF STH VI. Chłonność przestrzeni
 • g.24:00 BWA Studio Wrocław – oprowadzanie autorskie po wystawie Dominiki Olszowy „Zupa Nic”

Niedziela 16 maja

 • g. 18:00 Muzeum Miejskie Wrocławia – Ratusz – wykład dla dzieci: “Czy we wrocławskim Ratuszu mieszkają zwierzęta?”
 • g.19:00 Muzeum Przyrodnicze – oprowadzanie po wystawie „Układ Kostny kręgowców”
 • g.20:00 Muzeum Pana Tadeusza – „Pan Tadeusz Różewicz” -prezentacja obiektów i zapowiedź wystawy
 • g.21:00 Fort Wrocław Nr 9 – Muzeum Militarne – zakamarki i tajemnice Fortu
 • g.22:00 Oddział Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – oprowadzanie po wystawie: „Minerały Polski, kamienie szlachetne i ozdobne oraz meteoryty”
 • g.23:00 Galeria Miejsce przy Miejscu 14 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie zdjęć Tomka Tyndyka “Rzeczy osobiste”

Piątek 14 maja

18:00
Centrum Sztuki WRO – 19. BIENNALE SZTUKI MEDIÓW WRO 2021 REVERSO
Oprowadza zespół kuratorski w składzie: Piotr Krajewski, Małgorzata Sikorska, Dominika Kluszczyk, Paweł Janicki, Dagmara Domagała

12 maja rozpocznie się 19-sta edycja Biennale Sztuki Mediów WRO. Ten największy w Polsce przegląd sztuki współczesnej w tym roku odbywa się pod hasłem REVERSO oznaczającym zarówno odwrócenie spojrzenia, jak i uwzględnianie różnorodnych punktów widzenia.

Podczas Nocy Muzeów zespół kuratorski Centrum Sztuki WRO oprowadzi Państwa po nowootwartej wystawie Start REVERSO, inaugurującej tegoroczne biennale. Opowiemy także o międzynarodowym programie wydarzeń zaplanowanych do końca roku, o kolejnych czekających nas wystawach, performansach, pokazach i spotkaniach oraz o transmisjach i relacjach wideo, które dostępne będą na stronie internetowej wro2021.wrocenter.pl.

19:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu- kuratorski spacer po wystawie “Ćwiczenia z wyobraźni | Kasia Kmita”
Oprowadzają: Kasia Kmita, Kuba Żary

Tytułowe Ćwiczenia z wyobraźni to projekt w procesie – wystawa, która powstawała na oczach widzów. Kasia Kmita, wrocławska malarka i autorka ekspozycji, co tydzień prezentowała w Muzeum Architektury kolejny odcinek własnej, bardzo subiektywnej opowieści o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70 – niezwykłym spotkaniu artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które odbyło się we Wrocławiu w pierwszych miesiącach 1970 roku.
Na tworzonej „na żywo” ekspozycji odnajdujemy faktyczne postaci artystów i architektów, którzy brali udział w Sympozjum: Tadeusza Kantora, Oskara Hansena, Henryka Stażewskiego, Jerzego Beresia, Władysława Borowskiego, Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, oraz miejsca doskonale znane przez wrocławian: Ostrów Tumski i otaczające go wyspy, Rynek, Piwnicę Świdnicką, Katedrę. A wszystko wykonane w autorskiej technice „wycinanego obrazu”, charakterystycznej dla twórczości Kasi Kmity.

20:00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu– Hity wystawy “Sztuka polska XVII-XIX w.”
Oprowadza Michał Pieczka

Wystawa „Sztuka polska XVII-XIX w.” to jedna z kilku najważniejszych ekspozycji stałych prezentowanych w głównym gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obejmuje kilkaset dzieł sztuki artystów polskich oraz zagranicznych działających na obszarze historycznych ziem Rzeczpospolitej na przestrzeni trzech stuleci. Główny trzon ekspozycji stanowią dzieła znajdujące się niegdyś w kolekcjach lwowskich i kijowskich. Podczas oprowadzania z okazji Nocy Muzeów 2021 adiunkt Michał Pieczka omówi najcenniejsze przykłady malarstwa polskiego autorstwa tak wybitnych artystów jak: Bernardo Bellotto, Piotr Michałowski, Jan Matejko, Juliusz Kossak, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.

21:00
Muzeum Współczesne Wrocław – oprowadzanie po wystawie czasowej: „Kudlicka/Gołkowska”
Oprowadzają: Marlena Kudlicka, Sylwia Świsłocka-Karwot

Kudlicka / Gołkowska to druga odsłona wystawy, prezentowanej po raz pierwszy jesienią 2020 roku w Galerii Studio w Warszawie. Kuratorska koncepcja pokazu opiera się na zestawieniu ze sobą prac Wandy Gołkowskiej i Marleny Kudlickiej, artystek, które wcześniej nie miały okazji do bezpośredniej artystycznej konfrontacji.
Marlena Kudlicka (ur. 1973) to artystka, której działania są zakorzenione w sztuce konceptualnej. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Jarosława Kozłowskiego. Od lat związana jest z Berlinem. Wanda Gołkowska (1925–2013) była jedną z pierwszych studentek Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; tworzyła i mieszkała w tym mieście. Po ukończeniu studiów zaczęła odchodzić od tradycyjnego malarstwa ku formom przestrzennym i sztuce pojęciowej, ale nie zerwała radykalnie z malarstwem i rysunkiem. Stały się one dla niej polem eksperymentu.
Przyglądając się twórczości Kudlickiej i Gołkowskiej powstałej w różnych czasach i środowiskach, można odnaleźć punkty styczności, inicjujące dialog między pracami obu artystek. Wspólna ekspozycja otwiera kolejne możliwości interpretacji, ukazując źródła praktyki Marleny Kudlickiej czy pokazując ciągłą aktualność prac Wandy Gołkowskiej.

22:00
Mieszkanie Gepperta – fundacja Art Transparent – „Historia Geppertów we Wrocławiu” –
Oprowadzają: Ewa Pluta, Michał Bieniek

Działalność Art Transparent obejmuje prowadzenie niekomercyjnej galerii sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta, organizację Przeglądu Sztuki SURVIVAL, realizację wystaw i festiwali, działania o charakterze edukacyjnym, warsztatowym, a nawet międzysektorowe sieciowanie dla kultury. Podczas wirtualnego spaceru zaprezentowane zostanie tworzone przez fundację od 2017 roku archiwum poświęcone życiu i twórczości pary malarzy Prof. Eugeniusza Gepperta oraz Hanny Krzetuskiej-Geppertowej, animiatorów powojennego środowiska artystycznego Wrocławia. Przedstawione zostaną także aktualne działania wystawiennicze promujące utalentowanych twórców z Wrocławia i z Polski.

23:00
Dizajn BWA Wrocław – oprowadzanie po wystawie „Kod Ceramiki” (Oprowadza: Renata Bonter-Jędrzejewska).

Kod ceramiki to wystawa opowiadająca o nowych zastosowaniach ceramiki w dizajnie, zrównoważonym przemyśle, sztuce, nauce, technologii oraz o kodowaniu jako praktyce projektowej.
Oprowadza po niej dr Renata Bonter-Jędrzejewska, kuratorka, projektantka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W trakcie oprowadzania dowiemy się również o różnych kontekstach zawartych w tytule wystawy: o kodzie kulturowym ceramiki, jej materii, o kodzie jako narzędziu komunikacji oraz zapisie stosowanym w technologiach cyfrowych.


Sobota 15 maja

18:00
Muzeum Miejskie Wrocławia- Stary Cmentarz Żydowski – oprowadzanie tematyczne „Silne kobiety w trudnych czasach” (oprowadza: Ewa Pluta).

Zapraszamy na wirtualne oprowadzanie po Starym Cmentarzu Żydowskim, oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia. To przepiękna otoczona niezwykłą roślinnością przestrzeń XIX wiecznego cmentarza o założeniu parkowym. Spacer po cmentarzu dotyczy historii wyjątkowych kobiet, które miały różne pasje i były zaangażowane w walkę o swoje idee. Silne kobiety w trudnych czasach- to hasło przewodnie tego spaceru w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Spacer nie tylko dla kobiet!

19:00
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oprowadzanie po wystawie czasowej „Bypass. Wystawa pandemiczna” (oprowadza: Małgorzata Sanatrek).

Dzieła Gustowskiej, Pągowskiej, Rydet, Sasnala i innych wybitnych artystów współczesnych można podziwiać na wystawie czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł.
„»Bypass« to prezentacja, będąca uzupełnieniem kolekcji stałej wystawianej w Pawilonie Czterech Kopuł, ukazująca szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji. Klucz wyboru jest prosty i oparty o alfabet, czyli od litery A do Ż, i parytetowy, a więc kuratorki wybrały z bogatego zasobu prace artystek i artystów reprezentujących różne dyscypliny i nurty. To artystyczne panoptikum wydaje się być bardzo ciekawe i ozdrowieńcze – odkrywa przed widzem szereg bardzo rzadko pokazywanych prac, w tym także dzieła artystów obcych, których niemały zespół znajduje się we wrocławskiej kolekcji.

20:00
Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski – oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej „Kiedy kobieta staje się rzeźbą” (oprowadza: Stanisław Wysocki).

Wystawa rzeźb Stanisława Wysockiego. Wyjątkowe spotkanie z charakterystycznym wrocławskim rzeźbiarzem na jego najnowszej wystawie w Pałacu Królewskim. To rodzimy artysta znany wrocławianom szczególnie z pomnika Powodzianki przy mostach Uniwersyteckich, figury Murzyna na placu Solnym czy głowy Orfeusza na placu Wolności. W zeszłym roku artysta obchodził 50-lecie pracy twórczej – to doskonała okazja do zaprezentowania retrospektywnej wystawy jego dokonań artystycznych. Kiedy kobieta staje się rzeźbą – bo to właśnie kobieta jest tematem przewodnim jego realizacji – to znamienne hasło, pod którym wystawione zostały w Pałacu Królewskim rzeźby Stanisława Wysockiego.

21:00
Muzeum Miejskie Wrocławia – Muzeum Teatru – oprowadzanie po wystawie czasowej „Goya Dali. Gdy śpi rozum budzą się potwory” (oprowadza Kamila Zakrzewska)

Wirtualny spacer po wystawie w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Wystawa GOYA DALI. Gdy śpi rozum, budzą się potwory jest zbiorem aż 160 rycin złożonych w dwa cykle graficzne: „Kaprysy” autorstwa Francisco Goi i „Les caprices de Goya de Dali” autorstwa Salvadora Dalego. Te dwa wielkie nazwiska autorów żyjących i tworzących w różnych epokach połączył nie tylko hiszpański rodowód, ale właśnie „Kaprysy”, które po niemal 200 latach od pierwszego wydania Salvador Dali postanowił zinterpretować na nowo dodając pastelowe kolory oraz charakterystyczne dla surrealizmu elementy takie jak miękkie zegary, skorupiaki czy płonące żyrafy. Wystawa jest okazją do zobaczenia dzieł dwóch wielkich hiszpańskich malarzy razem- wchodzących ze sobą w ciekawy dialog.

22:00
Pawilon Czterech Kopuł PrzeMÓW, muzeum. Czytania tekstów artystów prezentowanych na wystawie kolekcji sztuki polskiej II połowy XX i XXI w. w wykonaniu Teatru Czterech
Zazwyczaj muzeum sztuki współczesnej zwiedza się trasą barwnych plam, linii, form i faktur. Trasą wyznaczaną pędzlem i dłutem. W Noc Muzeów Pawilon Czterech Kopuł odwraca ten porządek – zaprasza na spacer trasą słów. Nie przymykając oka, nadstawmy ucha. W Noc Muzeów Pawilon Czterech Kopuł przemówi słowami malarzy i rzeźbiarzy. Zapraszamy trasą lirycznych bajek Erny Rosenstein, dziecięcych zanurzeń w naturę we wspomnieniach Magdaleny Abakanowicz, wywrotowych manifestów Luxusu, piurlagistycznych neologizmów Witkacego. Nasze motto – za Firmą Portretową Witkacego: „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”.

Teatr Czterech w składzie:
Monika Ćma, Agata Iżykowska-Uszczyk, Maciej Makosch, Katarzyna Mazurkiewicz, Justyna Oleksy, Barbara Przerwa, Lesław Zamaro.

23:00
BWA Wrocław Główny – oprowadzanie po wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM – OUT OF STH VI. Chłonność przestrzeni (oprowadza: Agata Kalinowska).
Na wystawie TRZY TO JUŻ TŁUM zobaczymy samochoreografujące się protesty, improwizowane tańce społeczne i oddolne formy ruchowej organizacji ciał w tkance miejskiej. Od gruzińskiej rejwolucji z 2018 roku, przez polityczny wymiar kultury rejwowej i queerowe aspekty klubingu aż po mechanizmy budowania społecznej solidarności w warunkach przymusowej fizycznej izolacji i praktykowania przyjemności w sytuacji kryzysu. Jednocześnie przyjrzymy się też twórcom, których artystyczne działania mają wymiar aktywistyczny lub stały się polami społeczno-politycznej walki.

24:00
BWA Studio Wrocław – oprowadzanie autorskie po wystawie Dominiki Olszowy „Zupa Nic” (oprowadza: Dominika Olszowy).

Zupa Nicto wystawa poświęcona procesowi twórczemu i relacji artysty ze stwarzanym przez niego dziełem sztuki. Wychodzi od potrzeby pogłębienia procesu twórczego i wymaga poświęcenia mu stosownego czasu. Tytułowa „zupa nic” jest parafrazą dzieła sztuki jako rezultatu szeregu czynności manualnych i intelektualnych, wykonanych zależnie od nastroju czy zgodnie z własnym charakterem (o wystawie i trwającym procesie twórczym opowie Dominika Olszowy – artystka).


Niedziela 16 maja

18:00
Muzeum Miejskie Wrocławia – Ratusz – wykład dla dzieci: “Czy we wrocławskim Ratuszu mieszkają zwierzęta?” (oprowadza: Izabela Janicka i Anna Priebe-Haglauer).

Pewnie się zastanawiacie czy to możliwe? Tak, mieszkają tu już od bardzo dawna i poukrywały się w różnych zakamarkach Starego Ratusza. Pomożemy Wam je odszukać i zaprezentujemy, które z nich znalazły dla siebie bezpieczne schronienie i wyjaśnimy dlaczego. Zapraszamy na lekcje on-line!

19:00
Muzeum Przyrodnicze – oprowadzanie po wystawie stałej „Układ Kostny kręgowców” (oprowadza: Grzegorz Skórzewski).

Wystawa “Układ Kostny Kręgowców” to jedna z czterech wystaw stałych znajdujących się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, na którą składa się 66 kompletnych szkieletów zwierząt, reprezentujących wszystkie grupy kręgowców. Wśród tak licznych okazów szczególnie należy wspomnieć wymarłego jelenia olbrzymiego, należącego do fiszbinowców sejwala (jedyny kompletny szkielet w Polsce) oraz bogatą kolekcję czaszek, wśród których obecne są takie okazy jak hipopotam, czy też wymarły tur.
Zgromadzenie w jednym pomieszczeniu okazów zarówno wodnych jak i lądowych gatunków pozwala na dokładne zapoznanie się z różnorodnością form jak i funkcji jakie posiada szkielet.

20:00
Muzeum Pana Tadeusza – „Pan Tadeusz Różewicz”. Prezentacja obiektów i zapowiedź wystawy (oprowadzają: Maria Marszałek, Marcin Szyjka)

W trakcie oprowadzania zaprezentowane zostaną przedmioty należące do Tadeusza Różewicza, jednego z największych polskich poetów, które obecnie znajdują się w Muzeum Pana Tadeusza. Część z nich zostanie pokazana na wystawie poświęconej poecie, której otwarcie zaplanowane jest na 9 października 2021 roku. Co mówi o Tadeuszu Różewiczu fakt, że wycinał z gazet zabawne artykuły, z podróży przywoził bibeloty, popalał papierosy, a do teatru chodził z gwizdkiem? Biorąc udział w wirtualnym oprowadzaniu, będzie można się o tym przekonać.

21:00
Fort Wrocław Nr 9 – Muzeum Militarne – zakamarki i tajemnice Fortu (oprowadza: Marek Łaciak).

Muzeum Militarne jest częścią XIX w. fortyfikacji pierścieniowej miasta. Obiekt został zbudowany z cegły w 1914 r. Ścianę czołową i dach wzmocniono betonem, a na przedpolu postawiono mniejsze schrony i budynek Komendantury. Głównym zadaniem załogi był rozładunek towarów na stacji „Osobowice”. Schron jest zabytkiem fortecznej sztuki militarnej, połączony z innymi, jeszcze nie zbadanymi, obiektami militarnymi.
Podczas zwiedzania Muzeum pokażemy m.in.: kazamaty schronu głównego, wartownię zachodnią i wschodnią, magazyn amunicji oraz plenerowe wystawy sprzętu militarnego, m.in. zwożone z miasta schrony wartownicze , jedyny w Polsce schron rurowy i armaty osadzone w wieżyczkach „SKOTA” oraz historyczne samochody .

22:00
Muzeum Mineralogiczne – oprowadzanie po wystawie: „Minerały Polski, kamienie szlachetne i ozdobne oraz meteoryty” (oprowadza Antoni Stryjewski).

Muzeum Mineralogiczne zaprasza pasjonatów kamiennego piękna na oprowadzanie po kolekcji swoich znakomitych okazów. Uwagę tegorocznych Muzealnych Nocnych Marków pragniemy skupić na trzech wybranych kolekcjach – na minerałach z polskich złóż surowców mineralnych, na kamieniach szlachetnych i ozdobnych oraz na meteorytach.

23:00
Galeria Miejsce przy Miejscu 14 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie zdjęć Tomka Tyndyka “Rzeczy osobiste” (oprowadzają: Łukasz Rusznica, Tomasz Tyndyk)

Wystawa Tomka Tyndyka otwiera cykl wystaw prezentowanych w Galerii w ramach projektu „Rok Ołowiu”.
Rok 2021 w galerii Miejsce przy Miejscu 14 to przede wszystkim skupienie się na zdrowiu psychicznym, sposobach wyrażania emocji i praktykach leczniczych. Każdy z zaproszonych artystów wypowiada na głos swoje leki, samodzielnie, w pierwszej osobie, z własnego doświadczenia. To co skrajnie indywidualne i osobiste ma też niezwykły potencjał bycia uniwersalnym – odnajdujemy się w historiach innych osób, ich życia odbijają się w naszych.

(info Urząd Miejski Wrocławia)

Dodaj komentarz