Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – 1-15 maja 2021

Na tej liście aż siedem nowości, na pierwszym miejscu utrzymała się Terapeutka B.A. Paris (Albatros), dwie książki zaliczyły spadek.


1. Na miejscu pierwszym utrzymała się Terapeutka B.A. Paris (Albatros): Budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym domu, który skrywa mroczną tajemnicę…


2. Na miejscu drugim pierwsza nowość – Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona (Muza S.A.): Ta książka jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?


3. Spadek (z miejsca drugiego) zaliczyła Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.). Warto dodać że ta powieść, “Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości”, utrzymuje się w czołówce listy od początku marca


4. Kolejna nowość na liście – Nikt nie musi wiedzieć Katarzyny Bondy (Muza S.A.). Tym razem mistrzyni polskiego kryminału wyznacza bohaterowi swych książek, psychologowi śledczemu Hubertowi Meyerowi, chyba najtrudniejszą sprawę do rozwikłania: Tylko on, telewizor i bateria tequili. Tak Hubert Meyer postanawia spędzić swój trzynastodniowy urlop. Ten plan się jednak nie powiedzie. Nieznajoma kobieta zaczyna nękać go dziwnymi esemesami, a wkrótce potem niezapowiedzianą wizytę składają mu zaprzyjaźnieni policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Pół roku wcześniej jeden z funkcjonariuszy zastrzelił Japę, niebezpiecznego gangstera. Żeby ocalić policjanta przed grożącą mu karą, Meyer ma sporządzić ekspertyzę która, skieruje śledztwo na lewe tory. Śmierć Japy zostałaby wtedy uznana za gangsterskie porachunki. Potrzebna jest jednak „przykrywka”, zastępcza sprawa, nad którą śledczy będą oficjalnie pracować…


5. Z miejsca trzeciego spadła powieść Gdzie poniesie wiatr Kristina Hannaha (Świat Książki): Teksas, rok 1934. Miliony ludzi pozostają bez pracy, a susza pustoszy Wielkie Równiny. Rolnicy walczą o zachowanie ziemi i dobytku. Plony są niskie, studnie wysychają, a burze pyłowe niszczą wszystko na swojej drodze.
W tych niepewnych, niebezpiecznych czasach Elsa Martinelli musi dokonać bolesnego wyboru: walczyć o ziemię, którą kocha, czy udać się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia? „Gdzie poniesie wiatr” to niezapomniany obraz „amerykańskiego snu”, widziany oczami niezwykłej kobiety, której odwaga i poświęcenie stają się znakiem szczególnym całego pokolenia.
Kristin Hannah pokazuje rzeczywistość Wielkiego Kryzysu i świat, w którym społeczeństwo podzielone jest na tych, którzy żyją godnie, i na tych, którzy nie mają zupełnie nic.


6. Trzecia na liście nowość (kolejne na liście książki to już same nowości) – Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska, Krzysztof Daukszewicz (Prószyński Media): Nowa książka znanego i cenionego satyryka Krzysztofa Daukszewicza to nasza rzeczywistość podpatrzona i celnie skomentowana przez smakoszy win regionalnych. Czasem złośliwie, czasem dobrodusznie, ale zawsze dowcipnie i szczerze. Bo jak mówi Sasza Żejmo z kabaretu Jurki: “Tylko trzy rzeczy nie potrafią kłamać: dzieci, leginsy i… MENELE!.


7. Przewóz Andrzeja Stasiuka (Czarne): Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej Ziemi Obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.
A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.


8. Rządy wilków. Dylogia Król z bliznami. Tom 2, Leigh Bardugo (Uniwersum Griszów): Wilki krążą. Młodemu królowi przyjdzie zmierzyć się z największym z dotychczasowych wyzwań w ekscytującym zakończeniu dylogii Król z bliznami.


9. Beata. Gorąca krew, Beata Kozidrak (Agora S.A.): Ekspresyjna wokalistka, liderka Bajmu, autorka tekstów kultowych piosenek, gwiazda. Taką znamy ją wszyscy. Teraz Beata Kozidrak odsłania zupełnie nową twarz – pisarki, autorki autobiograficznej książki.


10. Cień i kość, Leigh Bardugo (MAG) – pierwsza część znakomitej powieści fantasy: Osierocona i nikomu niepotrzebna Alina Starkov jest żołnierką, która wie, że może nie przeżyć swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów. Kiedy jednak jej pułk zostaje zaatakowany, Alina wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której istnieniu nie miała pojęcia... Przypominamy, że na Netfliksie, możemy obejrzeć pierwszy sezon filmowej wersji tej pełnej przygód powieści.


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Perswazje (ekskluzywna edycja), Jane Austen (Świat Książki)
  2. Arabska Żydówka, Tanya Valko (Prószyński Media)
  3. Cień utraconego świata. Trylogia Licaniusa: Księga Pierwsza, James Islington (Fabryka Słów)
  4. Jack Reacher: Strażnik, Lee Child, Andrew Child (Albatros)
  5. Biblia ilustrowana, praca zbiorowa (Olesiejuk)
  6. Moje pierwsze bajki do przytulania. Disney, praca zbiorowa (Olesiejuk)
  7. Szóstka wron, Leigh Bardugo (MAG)
  8. Ania z Zielonego Wzgórza (ekskluzywna edycja), Lucy Montgomery  (Świat Książki)
  9. Moje pierwsze bajki o księżniczkach. Disney Księżniczka, praca zbiorowa (Olesiejuk)
  10. Afekt, seria z Joanną Chyłką. Tom 13, Remigiusz Mróz (Czwarta Strona)

Dodaj komentarz