Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Ryszard Krynicki laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 za całokształt pracy twórczej!

18 maja, w drugim dniu 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy książki poetyckie, które zakwalifikowały się do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Znane jest już także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Ryszard Krynicki.


Wręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatów obu nagród poznamy więc w październiku. To połączenie po raz pierwszy nastąpiło rok temu, a decyzja o nim została podjęta z powodu pandemii. Tym samym doszło do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius. W tym roku organizatorzy nadal pozostają przy tej formule, jednak sam Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius powrócił do tradycyjnego majowego terminu. W drugim dniu festiwalu miało miejsce ogłoszenie nominacji do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Nominacje 2021

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) wybrało pięć tomów, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 16 października, podczas wspólnej gali nagrody Silesius i Angelus.

A oto lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius:

Książka roku

  • Jan Baron, Psińco, Wydawnictwo Convivo
  • Kamila Janiak, Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Radosław Jurczak, Zakłady holenderskie, Biuro Literackie
  • Aldona Kopkiewicz, Na próbę, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Natalia Malek, Karapaks, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Debiut

  • Jarosław Dudycz, Czarna skrzynka, Wydawnictwo Convivo
  • Katarzyna Szweda, Bosorka, Biuro Literackie
  • Aleksander Trojanowski, Parkingi podziemne jako miasta spotkań, Biuro Literackie

Ryszard Krynicki – laureat za całokształt pracy twórczej

Wybór Ryszarda Krynickiego na laureata Silesiusa za całokształt był z pewnością przez wielu wyczekiwany. Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). W 2018 otrzymał honorowe obywatelstwo Poznania. Autor kilkunastu książek poetyckich, wśród których warto wymienić choćby Organizm zbiorowy (1975), Ocalenie z nicości (1983), Kamień, szron (2004), Przekreślony początek (2013), czy Haiku. Haiku mistrzów (2014). Ryszard Krynicki jest także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Na spotkanie z poetą organizatorzy zapraszają ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 23 maja o 12:00. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku na profilach: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury oraz na ekranie w ogródku Prozy (klub Wrocławskiego Domu Literatury) w Przejściu Garncarskim 2.


Nagrody za nominacje

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, co czyni Silesiusa najwyższą nagrodą poetycką w Polsce. Ponadto poetka bądź poeta, który odbiera SIlesiusa w kategorii Książka roku otrzymuje 50 tysięcy złotych, a zwycięzca bądź zwyciężczyni w kategorii Debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ale to nie koniec finansowych wyróżnień związanych z Silesiusem – autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału otrzymują po 5 tysięcy złotych. Taka zmiana w regulaminie Nagrody została wprowadzona 2020 roku i jest pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.


Więcej o Silesiusie

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (Książka roku) oraz Julia Szychowiak (Debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018), Ewa Lipska (2019) i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2020).

Operatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, także organizowany przez Wrocławski Dom Literatury. 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbywa się we Wrocławiu w dniach 17-23 maja. Patronem tegorocznej edycji jest Tadeusz Różewicz, a gościem honorowym – Litwa.

Więcej informacji: www.silesius.wroclaw.pl, www.literatura.wroclaw.pl

(info Wrocławski Dom Literatury, zdjęcie Iwona Lompart)

Dodaj komentarz