Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała pięć książek poetyckich wydanych w 2019 roku i pięć wydanych w 2020. Laureatów obu edycji Nagrody poznamy 10 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Pałacu Potockich w Krakowie.
Wyboru nominowanych dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).
Jury w roku 2020, przed wybuchem epidemii, zdążyło odbyć posiedzenie, podczas którego wybrano 47 tomów poezji wydanych w roku 2019. W sumie na konkurs w 2020 roku wpłynęło 297 zgłoszeń, w tym 28 tłumaczeń. Ze względu na trudną sytuację spowodowaną pandemią, Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej zawiesił przyznanie Nagrody w zeszłym roku. Kwotę przeznaczoną na Nagrodę rozdysponowano w formie zapomogi dla ludzi pióra; wsparcie otrzymało 41 osób. W marcu tego roku kapituła spośród 252 zgłoszonych książek wydanych 2020 roku wybrała 61 tytułów. Podczas majowych obrad wyłoniono dwie piątki nominowane do tegorocznej Nagrody.
Nominacje za książkę wydaną w 2019 roku otrzymali:
- Anna Adamowicz Animalia, Biuro Literackie
- Justyna Bargielska Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
- Jakub Kornhauser Dziewięć dni w ścianie, Wydawnictwo WBPICAK
- Joanna Mueller & Joanna Łańcucka Waruj, Biuro Literackie
- Michał Sobol Wieść, Wydawnictwo NISZA
Nominacje za książkę wydaną w 2020 roku otrzymali:
- Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Rośliny mięsożerne, Instytut Mikołowski
- Adam Kaczanowski Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie
- Tomasz Różycki Kapitan X, A5
- Mirka Szychowiak Uwaga, obiekt monitorowany, wydawnictwo j.
Urszula Zajączkowska Piach, Warstwy
Gala wręczenia Nagrody będzie transmitowana na portalu Wirtualna Polska, platformie PLAY Kraków i w mediach społecznościowych: na profilach @WislawaSzymborska oraz @Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku.
Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.
Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl
(źródło: nagrodaszymborskiej.pl)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.
One thought on “Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020”