Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020

Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała pięć książek poetyckich wydanych w 2019 roku i pięć wydanych w 2020. Laureatów obu edycji Nagrody poznamy 10 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Pałacu Potockich w Krakowie.


Wyboru nominowanych dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

Jury w roku 2020, przed wybuchem epidemii, zdążyło odbyć posiedzenie, podczas którego wybrano 47 tomów poezji wydanych w roku 2019. W sumie na konkurs w 2020 roku wpłynęło 297 zgłoszeń, w tym 28 tłumaczeń. Ze względu na trudną sytuację spowodowaną pandemią, Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej zawiesił przyznanie Nagrody w zeszłym roku. Kwotę przeznaczoną na Nagrodę rozdysponowano w formie zapomogi dla ludzi pióra; wsparcie otrzymało 41 osób. W marcu tego roku kapituła spośród 252 zgłoszonych książek wydanych 2020 roku wybrała 61 tytułów. Podczas majowych obrad wyłoniono dwie piątki nominowane do tegorocznej Nagrody.

Nominacje za książkę wydaną w 2019 roku otrzymali:

 • Anna Adamowicz Animalia, Biuro Literackie
 • Justyna Bargielska Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
 • Jakub Kornhauser Dziewięć dni w ścianie, Wydawnictwo WBPICAK
 • Joanna Mueller & Joanna Łańcucka Waruj, Biuro Literackie
 • Michał Sobol Wieść, Wydawnictwo NISZA

Nominacje za książkę wydaną w 2020 roku otrzymali:

 • Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Rośliny mięsożerne, Instytut Mikołowski
 • Adam Kaczanowski Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie
 • Tomasz Różycki Kapitan X, A5
 • Mirka Szychowiak Uwaga, obiekt monitorowany, wydawnictwo j.
  Urszula Zajączkowska Piach, Warstwy

Gala wręczenia Nagrody będzie transmitowana na portalu Wirtualna Polska, platformie PLAY Kraków i w mediach społecznościowych: na profilach @WislawaSzymborska oraz @Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl

(źródło: nagrodaszymborskiej.pl)

One thought on “Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020

Dodaj komentarz