Zagranica Zapowiedzi wydawnicze

Ostatnia powieść Johna Le Carré ukaże się w październiku

Powieść szpiegowska Silverview, znaleziona w archiwach zmarłego w grudniu 2020 roku Johna Le Carré, zostanie opublikowana 14 października 2021 roku. Pisarzowi udało się ukończyć pracę nad tą powieścią krótko przed śmiercią – podaje The Guardian.


Rezygnując z dobrze płatnej pracy w dużym mieście, Julian Lawndsley przenosi się do odległej miejscowości na angielskim wybrzeżu, gdzie otwiera małą księgarnię. Kilka miesięcy później odwiedza go polski emigrant Edward, który mieszka na obrzeżach tego samego miasta w dużym domu o nazwie Silverview. Edward żywo interesuje się jego sklepem z książkami. W tym samym czasie w Londynie szef szpiegowskiej siatki dowiaduje się o wycieku informacji. Śledztwo prowadzi do miasta, w którym mieszkają Julian i Edward.

To prawdziwy Le Carré, kolejna z jego historii – powiedział dziennikarzom najmłodszy syn pisarza, Nick Cornwell (pisarz znany pod pseudonimem Nick Harkaway). – To bogaty dramat kryminalny, pełen liryzmu i pasji, który w końcu pozwoli ci zajrzeć do duszy dzisiejszego Secret Service. Wspaniała, bardzo prawdziwa ostatnia powieść.

Według Johnny’ego Gellera, agenta literackiego zmarłego pisarza, Le Carré pracował nad tym utworem przez ostatnie kilka lat, od czasu do czasu odkładając rękopis i zajmując się innymi projektami. – Przypuszczam… wrócił do niego w ostatnich miesiącach przed śmiercią – powiedział Geller, dodając, że Le Carré zlecił swoim synom wydanie Silverview. Wydawnictwo Viking Press zaplanowało wydanie powieści 14 października, w dzień 90. rocznicy urodzin pisarza.
(info wg The Guardian)

Dodaj komentarz