Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Janusz Paweł Tryzno

28 maja, w nocy, odszedł od nas Janusz Paweł Tryzno (1948-2021), grafik, malarz, projektant book-artu, współtwórca i szef Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi oraz wydawnictwa Correspondance des Arts. Niezwykle pracowity Towarzysz Sztuki Drukarskiej, skromny wielki artysta, przyjaciel.

On sam i Jego dzieło pozostaną w naszej pamięci.

Andrzej Tomaszewski, redakcja „Wydawcy”
i przyjaciele


Janusz Tryzno (ur. 1948 w Szczecinie, zm. 28 maja 2021 w Łodzi) – polski grafik, malarz, rysownik. Twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dyplom z grafiki i fotografii: 1974 roku). W 1980 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną CORRESPONDANCE DES ARTS. W 1990 roku założył fundację CORRESPONDANCE DES ARTS. Fundacja umożliwiła powołanie do życia w 1993 roku Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W 1980 roku z grupą przyjaciół Tryzno, wśród których był znany łódzki poeta Zdzisław Jaskuła, Andrzej Graczykowski, Zbigniew Janeczek, otworzył zakład produkcji książek artystycznych. W 1993 roku przeniósł zakład produkcji książek artystycznych do pałacyku Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego w Łodzi.

Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną i twórczą: m.in. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013), Nagroda Prezesa ZPAP za prace „Orfeusz i Eurydyka”(2007), Laureat Walter Tiemann Preis, brązowy medal w konkursie Schoenste Buecher Aus Aller Welt (1997). Nagroda Miasta Łodzi za twórczość literacką (1997), Nagroda Verte nadana przez „Gazetę Wyborczą” (1994).

(info wg Wikipedia)

Dodaj komentarz