Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Janusz Paweł Tryzno

28 maja, w nocy, odszedł od nas Janusz Paweł Tryzno (1948-2021), grafik, malarz, projektant book-artu, współtwórca i szef Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi oraz wydawnictwa Correspondance des Arts. Niezwykle pracowity Towarzysz Sztuki Drukarskiej, skromny wielki artysta, przyjaciel.

On sam i Jego dzieło pozostaną w naszej pamięci.

Andrzej Tomaszewski, redakcja “Wydawcy”
i przyjaciele


Janusz Tryzno (ur. 1948 w Szczecinie, zm. 28 maja 2021 w Łodzi) – polski grafik, malarz, rysownik. Twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dyplom z grafiki i fotografii: 1974 roku). W 1980 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną CORRESPONDANCE DES ARTS. W 1990 roku założył fundację CORRESPONDANCE DES ARTS. Fundacja umożliwiła powołanie do życia w 1993 roku Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W 1980 roku z grupą przyjaciół Tryzno, wśród których był znany łódzki poeta Zdzisław Jaskuła, Andrzej Graczykowski, Zbigniew Janeczek, otworzył zakład produkcji książek artystycznych. W 1993 roku przeniósł zakład produkcji książek artystycznych do pałacyku Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego w Łodzi.

Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną i twórczą: m.in. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013), Nagroda Prezesa ZPAP za prace “Orfeusz i Eurydyka”(2007), Laureat Walter Tiemann Preis, brązowy medal w konkursie Schoenste Buecher Aus Aller Welt (1997). Nagroda Miasta Łodzi za twórczość literacką (1997), Nagroda Verte nadana przez “Gazetę Wyborczą” (1994).

(info wg Wikipedia)

One thought on “Nie żyje Janusz Paweł Tryzno

Dodaj komentarz