Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – maj 2021

Na liście podsumowującą sprzedaż majową Świata Książki cztery nowości w pierwszej dziesiątce. Na pierwszym miejscu wciąż Terapeutka B.A. Paris (Albatros). Dwie książki utrzymały swe pozycje, jedna awansowała, trzy zaliczyły spadek. Na miejscu osiemnastym pojawiła się Wyrwa Wojciecha Chmielarza (Marginesy) – ciekawe, które miejsce zajmie ostatecznie.


1. Na miejscu pierwszym po raz kolejny (dwa miesiące na czołowej pozycji) utrzymała się Terapeutka B.A. Paris (Albatros): Budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym domu, który skrywa mroczną tajemnicę…


2. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.) od trzech miesięcy zajmuje drugie miejsce. Ta powieść to Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.


3. Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona (Muza S.A.): Ta książka jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?


7. Pierwsza nowość ma liście – Zaginiona siostra Lucindy Riley (Albatros) – siódmy tom Siedmiu sióstr: Bajeczna i pełna przygód podróż dookoła świata w poszukiwaniu Merope, zaginionej siódmej siostry D’Apliese!


5. Druga nowość – Ekstremista – trzeci tom z Gerardem Edlingiem w rolo głównej Remigiusza Mroza (Filia): W Opolu znika maturzystka, a jedynym pozostawionym przez nią śladem jest karta tarota z symbolem sprawiedliwości. Rodzina nie zamierza iść na policję, gdyż twierdzi, że dziewczyna zmagała się z problemami i nieraz deklarowała, że któregoś dnia ucieknie z domu.
Jedyną osobą, która dostrzega w tym coś więcej, jest lokalna dziennikarka, Małgorzata Rosa…


6. Znów i jedno oczko spadła powieść Gdzie poniesie wiatr Kristina Hannaha (Świat Książki): Teksas, rok 1934. Miliony ludzi pozostają bez pracy, a susza pustoszy Wielkie Równiny. Rolnicy walczą o zachowanie ziemi i dobytku. Plony są niskie, studnie wysychają, a burze pyłowe niszczą wszystko na swojej drodze.
W tych niepewnych, niebezpiecznych czasach Elsa Martinelli musi dokonać bolesnego wyboru: walczyć o ziemię, którą kocha, czy udać się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia? „Gdzie poniesie wiatr” to niezapomniany obraz „amerykańskiego snu”, widziany oczami niezwykłej kobiety, której odwaga i poświęcenie stają się znakiem szczególnym całego pokolenia.
Kristin Hannah pokazuje rzeczywistość Wielkiego Kryzysu i świat, w którym społeczeństwo podzielone jest na tych, którzy żyją godnie, i na tych, którzy nie mają zupełnie nic.


7. Nikt nie musi wiedzieć Katarzyny Bondy (Muza S.A.). Tym razem mistrzyni polskiego kryminału wyznacza bohaterowi swych książek, psychologowi śledczemu Hubertowi Meyerowi, chyba najtrudniejszą sprawę do rozwikłania: Tylko on, telewizor i bateria tequili. Tak Hubert Meyer postanawia spędzić swój trzynastodniowy urlop. Ten plan się jednak nie powiedzie. Nieznajoma kobieta zaczyna nękać go dziwnymi esemesami, a wkrótce potem niezapowiedzianą wizytę składają mu zaprzyjaźnieni policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Pół roku wcześniej jeden z funkcjonariuszy zastrzelił Japę, niebezpiecznego gangstera. Żeby ocalić policjanta przed grożącą mu karą, Meyer ma sporządzić ekspertyzę która, skieruje śledztwo na lewe tory. Śmierć Japy zostałaby wtedy uznana za gangsterskie porachunki. Potrzebna jest jednak „przykrywka”, zastępcza sprawa, nad którą śledczy będą oficjalnie pracować…


8. Kolejna nowość na liście – Informacja zwrotna Jakuba Żólczyka (Świat Książki): Syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów, pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia to zakrwawione prześcieradła. Kania widział się z synem poprzedniego wieczoru. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił…


9. Beata. Gorąca krew, Beata Kozidrak (Agora S.A.): Ekspresyjna wokalistka, liderka Bajmu, autorka tekstów kultowych piosenek, gwiazda. Taką znamy ją wszyscy. Teraz Beata Kozidrak odsłania zupełnie nową twarz – pisarki, autorki autobiograficznej książki.


10. Listę zamyka Wikołak Wojciecha Chmielarz (Marginesy): Prywatny detektyw Dawid Wolski nie spocznie. Na cmentarzu, na pogrzebie swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi, kobiety jego życia – widzi ją z daleka i już wie, że przeszłość wróciła i niemożliwe stało się możliwe...


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Cień i kość, Leigh Bardugo (MAG)
  2. Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska, Krzysztof Daukszewicz (Prószyński Media)
  3. Przewóz, Andrzej Stasiuk, Czarne
  4. Potęga podświadomości (wydanie nowe uzupełnione), Joseph Murphy (Świat Książki)
  5. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens (Świat Książki)
  6. Rządy wilków, Leigh Bardugo (MAG)
  7. Cień utraconego świata. Trylogia Licaniusa: Księga Pierwsza, James Islington (Fabryka Słów)
  8. Wyrwa, Wojciech Chmielarz (Marginesy)
  9. Perswazje (ekskluzywna edycja), Jane Austen (Świat Książki)
  10. Mamo, opowiedz o sobie, Elma van Vliet (Bukowy Las)

Dodaj komentarz