Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Ruszył plebiscyt Historia Zebrana 2021

2 czerwca po raz kolejny ruszyła Historia Zebrana. To wyjątkowy konkurs na najlepsze publikacje o tematyce historycznej, organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl.


Historia Zebrana wyróżnia się sposobem wyłonienia zwycięzcy – wyboru dokonują Internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

W tej edycji konkursu, podczas której wybrane zostaną najlepsze książki historyczne I półrocza 2021, udział weźmie 46 publikacji. Z wszystkimi zgłoszonymi tytułami można zapoznać się na stronie plebiscytu.

Najlepsze książki wyłonione zostaną w trzech kategoriach:

  • W rolach głównych
  • Okiem badacza
  • Historia niebanalna

W rolach głównych: w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia.

Okiem badacza: tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu.

Historia niebanalna: prezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.

– Nasz plebiscyt jest świętem wszystkich miłośników książki historycznej. Na swoje ulubione pozycje mogą głosować zarówno zawodowi historycy i ludzie nauki, jak i ci dla których czytanie o historii jest miłym sposobem spędzenia wolnego czasu oraz możliwością poszerzenia swojej wiedzy w tej dziedzinie – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.


Jak zagłosować?

1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować.
2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego:
3. Potwierdź swój głos kodem otrzymanym za pośrednictwem darmowego smsa – tylko potwierdzone głosy są zliczane!

Do tego, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania zestawu nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:

wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, uzasadnienie (do 2 tys. znaków) dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.


Laureaci poprzedniej edycji (rok 2020 – ze względu na pandemię koronawirusa odbyła się tylko jedna edycja):

Głosowanie jurorów:
1. Zofia Wojtkowska Saga rodu Czartoryskich (Wyd. Iskry) [kat. W rolach głównych]
2. Andrzej Friszke Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920 (Wyd. Krytyki Politycznej) [kat. Okiem badacza]
3. Julien H. Bryan Najbardziej tajemniczy kraj świata. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959” (IPN) [kat. Historia niebanalna] .

Głosowanie Internautów:
1. Nina Majewska-Brown Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz (Wyd. Bellona) [kat. W rolach głównych]
2. Andrzej Borcz Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945 (IPN) [kat. Okiem badacza]
3. Rafał Ziemkiewicz – Cham niezbuntowany (Fabryka Słów) [kat. Historia niebanalna]

W zeszłym roku pandemia koronawirusa uniemożliwiła tradycyjne zorganizowanie dwóch półrocznych edycji plebiscytu. Tym bardziej cieszę się, że teraz organizacja Historii Zebranej wraca na dawne tory. Mam nadzieję, że zapał udzieli się również Internautom oraz jurorom. Czekamy na każdy Wasz głos! – dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.


Ogłoszenie nominacji Internautów i jurorów nastąpi 22 czerwca, a od 22 czerwca do 5 lipca będzie miał miejsce drugi etap głosowania internetowego (wybór laureatów bieżącej edycji). Ostateczne wyniki plebiscytu w I półroczu 2021 podane zostaną 6 lipca.

Zwycięskie tytuły obu półrocznych edycji będą zmagać się o nagrodę książki historycznej roku.

(info Histmag)

Dodaj komentarz