Festiwale literackie Kiermasze książek

Plener Literacki w Warszawie już wkrótce

Fundacja Historia i Kultura zaprasza wszystkich miłośników czytania, spragnionych plenerowych spotkań z autorami i zakupów książek w okazyjnych cenach. Plener Literacki już od 18 do 20 czerwca w Ogrodzie Saskim w Warszawie!


Plener Literacki w Warszawie to trzy dni spotkań ze znakomitymi autorami i kiermasz książek w atrakcyjnych cenach. Polecamy urozmaicony program i ofertę wydawniczą Pleneru, zarówno miłośnikom literatury, jak i osobom, sięgającym po książki sporadycznie.

70 wydawców i blisko 80 autorów

W alejach Ogrodu Saskiego staną namioty dla 70 wydawców i dwie sceny do spotkań z autorami. Gośćmi Pleneru będzie blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Igor Brejdygant, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta oraz Jacek Ilg i Jan Gondowicz. Spotkania poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Adam Szaja, Jarosław Lipszyc i Przemek Corso.

Wśród wydawców, którzy wezmą udział w Plenerze są m.in.: AGORA, Albatros, Bellona, Bukowy Las, Claroscuro i inni Świadomi Wydawcy, Sonia Draga, Debit, EGMONT, English Connection, Fabryka Słów, Fanbook store, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Grupa Wydawnicza Foksal: W.A.B., Wilga, Uroboros, Buchmann, Grupa Helion, Instytut Historii im. Manteuffla PAN, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, kultura gniewu, Magia Słowa, Non Stop Comics, Oficyna Naukowa, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Poławiacze Pereł, Port Arthur, Świat Książki, TASHKA, timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Ogłoszenie piątki finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, spotkania wokół Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i inne atrakcje programu warszawskiego

W okolicy namiotów wystawców znajdą się dwie sceny, na których odbędą się spotkania z autorami. Szczególne miejsce w programie Pleneru zajmą tematy warszawskie, organizowane wspólnie z Partnerem Pleneru Miastem st. Warszawa. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12.00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z Jury Nagrody w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska – Przewodnicząca, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano, poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, ale opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad.

W niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji do Nagrody. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król. A o 12.00 z Pawłem Sołtysem o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska.

W Namiocie Warszawskim przez wszystkie trzy dni Pleneru odbędą się też „Spotkania przy stole” podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać, polecać i rozmawiać o książkach i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15.00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” – 25 lat Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy: WAWERSKIE GWIAZDY z Rafałem Hetmanem autorem książki „Izbica, Izbica”, które poprowadzi Paweł Ajdacki – historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca. W sobotę o 16.00 zapraszamy na przekorne, otwarte spotkanie z Jarosławem Zielińskiem pt. „Idziesz z nami”. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z Jarkiem Zielińskim, pracowały z nim, albo po prostu miały do niego „sprawę” i co potem z tego wynikało. Spotykają się m.in. Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska. A w niedzielę zaprosimy na spotkanie z Joanną Rudniańską, autorką takich książek jak m.in. Mój tata z obcej planety, Kotka Brygidy i RuRu.

Komiksowa Warszawa: Start
Swoją obecność na Plenerze mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę – „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców (cały czas). Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu Najdłuższego dnia przyszłości oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej Człowiek; Alvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: Murderabilia oraz Popioły i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks Jarmil in India od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców, będą z nami: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni. A to oczywiście nie wszystkie komiksowe atrakcje!

Druga „Komiksowa Warszawa: Meta” zaplanowana jest w terminie 9-12 września na Placu Defilad, jako impreza towarzysząca Warszawskim Targom Książki.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki oraz inne atrakcje dla dzieci i młodzieży

Dla najmłodszych gości Pleneru przygotowaliśmy atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i już zapraszamy na spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących – mamy coś dla całych rodzin z dziećmi od 4 do nastu lat!

Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, będzie więc szansa na autografy, nie zabraknie też konkursów i atrakcji dla całych rodzin, związanych m.in. z „Jeżycjadą” Małgorzaty Musierowicz, czy premierą kolejnego tomu „Kajka i Kokosza: Nowe przygody” – Zaćmienie o zmierzchu.

Spotkania z historią

Nie zabraknie ciekawych spotkań dla wszystkich miłośników historii, ich program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przez trzy dni Pleneru na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii oraz Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP, Karol Litwin z prezentacją audiobooka Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka  opowie o książce Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989).

Plener Literacki w Warszawie ma charakter otwarty i bezpłatny dla publiczności.

Organizatorem Pleneru Literackiego jest Fundacja Historia i Kultura. Partnerami Pleneru są: Miasto st. Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Instytut Pamięci Narodowej. Projekt jest dofinansowany przez Miasto st. Warszawa.


Więcej informacji:

Zapraszamy!
18 czerwca 2021, piątek, w godz. 12.00-19.00
19 czerwca 2021, sobota, w godz. 11.00-19.00
20 czerwca 2021, niedziela, w godz. 11.00-19.00


WSTĘP WOLNY

(info Fundacja Historia i Kultura)

Dodaj komentarz