Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

Turystyka w czasie pandemii. Jakie przewodniki warto mieć na półce?

Polacy mimo trwającej pandemii nadal chcą podróżować, a co z tym się wiąże, będą szukać odpowiednich przewodników w księgarniach. Warto przyjrzeć się bliżej tegorocznym planom polskich podróżników, a także kierunkom, które wybierali w poprzednim roku.


Branża turystyczna przeżywa wyjątkowo trudny okres. Niepewność przekłada się nie tylko na realia biznesowe, ale również na decyzje podejmowane przez urlopowiczów. Jak się jednak okazuje, nawet ona nie jest w stanie zniechęcić wielu z nich do podróżowania. Odpowiedzialna turystyka może przynieść mnóstwo pozytywnych wrażeń nawet w trakcie pandemii. Pokazuje to również raport przygotowany przez Polską Organizację Turystyczną. Wprawdzie 64% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że pandemia wymusiła zmiany w planowanym wypoczynku, jednak w przededniu sezonu turystycznego 2020 aż 55% Polaków zamierzało wyruszyć w podróż. Kryzys wpłynął jednak w wyraźny sposób na ich budżet: jedna trzecia turystów wybierających urlop w Polsce planowała wydać na ten cel mniej niż w poprzednich latach. W grupie osób podróżujących za granicę było to 15%. Jednocześnie zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszył się wypoczynek w kraju. Warto przyjrzeć się najczęściej wybieranym kierunkom w poprzednim sezonie.

Nad morze i w góry
W 2020 roku większość podróżników (aż 82%) zdecydowała się spędzić wakacje w kraju. Taka tendencja nie może dziwić, zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji dotyczącej przekraczania granic. Bez wątpienia lokalny rynek turystyczny ma wiele do zaoferowania. Tradycyjnie polscy turyści podzielili się na miłośników morza i gór. Tych pierwszych było zdecydowanie więcej, stanowili 37% urlopowiczów, na górskie wędrówki natomiast wyruszyło 23% turystów. Choć wiele wskazywało na to, że sezon 2020 polska turystyka musi spisać na straty, wcale tak nie było. Wpływ na taką sytuację miała z pewnością z jednej strony sytuacja epidemiczna, z drugiej również działania wspierające ten sektor.

Bałtyk przyciągnął rzesze turystów
Statystyki pokazują, że wakacje 2020 należały do Bałtyku. Wynikało to przede wszystkim z trudności i niepewności, z jakimi wiąże się uprawianie turystyki w dobie pandemii. Wiele osób rezygnowało z zagranicznych wyjazdów i wybrało wypoczynek w Polsce. Rodzime wybrzeże ma przy tym bardzo wiele do zaoferowania. Według danych GUS w lipcu i sierpniu nadmorskie miejscowości odwiedziło 1,5 mln osób, co przełożyło się na 7,3 mln noclegów. Liderem – już tradycyjnie – był Kołobrzeg, w którym wykupiono 729,7 tys. noclegów; drugie miejsce zajęło Mielno (573 tys. noclegów), a podium zamknął Rewal (550 tys. noclegów). Aż 87% urlopowiczów nad Bałtykiem stanowili Polacy.

Góry to nie tylko Tatry
Rosnącą popularnością wśród Polaków cieszy się turystyka górska. Ta może przybierać różne formy, a celem nie zawsze muszą być najwyższe spośród dostępnych szczytów. Nadal największą popularnością cieszą się jednak Tatry. Według danych Tatrzańskiego Parku Narodowego w wakacje 2020 na szlaki wyruszyło ponad 1,28 mln osób, a tylko 20 sierpnia TPN odwiedziło ponad 30 tys. osób. Miłośnicy górskich wędrówek nie muszą się ograniczać wyłącznie do Podhala. Bieszczadzki Park Narodowy odnotował blisko 70 tys. gości, czyli o 15% więcej niż w poprzednim roku. Rekordy padły również pod Śnieżką: tylko w sierpniu na karkonoskie szlaki wyruszyło 340 tys. turystów, a królową Sudetów odwiedzało nawet 10 tys. osób dziennie. Duży napływ urlopowiczów odnotowały miejscowości turystyczne położone w Beskidach. Według szacunków w ciągu całego roku przyjeżdża tam nawet 6 mln osób. Piękno polskich gór uzależnia, przy tym coraz ciekawsze stają się również zaplecze turystyczne i atrakcje przygotowane dla gości. Znakomitym sposobem na ich poznanie jest seria „Trek & Travel”, poświęcona sześciu najważniejszym pasmom górskim w Polsce i ich tajemnicom.

Tropiki na wyciągnięcie ręki
Duże zainteresowanie turystyką krajową nie oznacza, że Polacy łatwo rezygnują z zagranicznych wyjazdów. Według raportu Polskiej Izby Turystyki z 2019 roku ulubione kierunki Polaków to: Grecja (26%), Turcja (21,4%) i Bułgaria (13,5%); tuż za nimi plasowały się Egipt i Hiszpania (8,7%). Również w 2020 roku jednoznacznym zwycięzcą tego rankingu została ojczyzna Homera, jednak tuż za nią pojawiło się sporo egzotycznych propozycji. Coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszy się Dominikana. Karaibski wypoczynek kusi nie tylko latem, ale także zimą i jesienią. Idealny klimat i gwarancja udanego wypoczynku przyciągają tysiące turystów, a oferta wycieczek na Dominikanę w polskich biurach podróży jest coraz bogatsza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się tam na własną rękę. Przed wyruszeniem w drogę warto się jak najwięcej dowiedzieć o tym miejscu, jego kulturze i ludziach, którzy tam mieszkają. Przewodniki w formie travelbooka to doskonałe narzędzie, pozwalające w pełni wykorzystać wakacyjny pobyt.

Weekendowe wypady idealne na trudne czasy
Góry, morze, tropikalne wyspy i wakacje all inclusive w popularnym kurorcie to oczywiście nie jedyne opcje wypoczynku. Wiele atrakcji czeka na turystów również w okolicach większych i mniejszych miast. Coraz popularniejszą formą odpoczynku stają się, jedno-, dwudniowe wypady za miasto. Aby odpocząć, poczuć się jak na wakacjach, nie trzeba bowiem poświęcać całego urlopu; takie wypady można również planować niezależnie od dostępności baz noclegowych. Wycieczka nie musi być przy tym uzależniona od pory roku. Przewodniki weekendowe z serii „Ucieczki z miasta” mogą być praktycznym wsparciem w poznawaniu różnorodnych atrakcji niedaleko swojego miejsca zamieszkania.

Wakacje 2021
Choć pandemia wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia, wcale nie musi stanąć na drodze wakacyjnym planom. Jak pokazują pierwsze raporty, również w 2021 roku Polacy nie zamierzają rezygnować z wypoczynku, a pod uwagę biorą przy tym zarówno kierunki krajowe, jak i dalekie wojaże. Z badań przeprowadzonych przez Kantar Public wynika, że 46% Polaków już teraz planuje wakacje. Z czego aż połowa, czyli 23%, spędzi urlop w Polsce, 4% w swojej najbliższej okolicy, 6% za granicą, a pozostałe 13% nie sprecyzowało formy wypoczynku.
Eksperci szacują, że znów na olbrzymie zainteresowanie mogą liczyć bałtyckie kurorty. Wiele zależy przy tym od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna oraz jak na turystykę wpłyną zapowiedzi wprowadzenia „paszportów szczepionkowych”, które ułatwiałyby podróżowanie osobom zaszczepionym. W ofertach first minute widać natomiast duże zainteresowanie krajami, które pozwalają na podróżowanie bez testów lub na podstawie szybkiego testowania na lotniskach. Należy do nich przede wszystkim dobrze znany polskim turystom Egipt, jednak coraz częściej wybieramy również bardziej egzotyczne destynacje, takie jak Meksyk czy Zanzibar.

Polacy kochają podróże i mimo obostrzeń będą spędzać wakacje poza miejscem zamieszkania, więc warto już teraz wyposażyć księgarnie i sklepy w odpowiednie krajowe i zagraniczne przewodniki. Polecamy zapoznać się z listą przewodników poświęconych najpopularniejszym kierunkom wyjazdowym: https://www.ateneum.pl/list.php?catw=2623

………………………………………………………………………..

Źródła danych:

  • Raport „Plany wakacyjne Polaków 2020”, Polska Organizacja Turystyczna
  • Tatrzański Park Narodowy – dane statystyczne
  • Internetowy Biuletyn BdPN 2020
  • Raport „Zwyczaje urlopowe Polaków. Zagraniczne wakacje Polaków 2019 oraz prognoza na zimę 2020 – egzotyka”, Polska Izba Turystyki
  • Badanie wakacyjnych planów Polaków 2021, Kantar Public (za Wirtualne Media)

Autorzy tekstu:
Sławomir Żywczak, Ateneum oraz Paweł Łaniewski, Bezdroża

Dodaj komentarz