Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

„Czuła przewodniczka” największym książkowym hitem wiosny w sieci Empik. Tytuł już trzeci miesiąc pozostaje na szczycie listy bestsellerów

W lutym Natalia de Barbaro zaprosiła Polki w podróż z Czułą Przewodniczką, ścieżką wyznaczoną przez kobiecą intuicję i mądrość. Poradnik okazał się prawdziwym hitem i trzeci raz z rzędu zajmuje szczyt miesięcznego zestawienia bestsellerów Empiku. Jednocześnie wiosna to dla czytelników jeden z najbardziej ekscytujących okresów ze względu na ogromną liczbę wyczekiwanych premier, spotkań i targów. W organizowanych przez Empik w maju Wirtualnych Targach Książki wzięło udział ponad milion uczestników poszukujących nowych literackich zachwytów. Efekty widać na liście top 10 najpopularniejszych tytułów – aż siedem pojawiło się na niej po raz pierwszy.

Jakie historie podbiły serca polskich czytelników w maju?


Kobiecy fenomen

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” stała się niekwestionowanym przebojem wiosny 2021 roku. Czytelniczki zachwalają książkę w mediach społecznościowych i polecają ją swoim siostrom, mamom i przyjaciółkom. Po poradnik psycholożki społecznej Natalii de Barbaro sięgnęły już tysiące kobiet, a tytuł od trzech miesięcy utrzymuje się na pierwszym miejscu zestawienia bestsellerów Empiku. W spotkaniu z autorką w ramach Wirtualnych Targów Książki wzięło udział aż 59 tys. internautów. – Mam poczucie, że w tej książce nie ma odkrywczych tez. Natomiast jej siłą jest to, że została napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Pisałam ją z siebie, ze swojego doświadczenia, ze swojego życia. Okazało się, że obszar wspólnego doświadczenia między mną a wieloma kobietami jest bardzo duży. Pisałam o sobie, a później od wielu kobiet słyszałam: „To jest o mnie”. Bardzo mnie porusza, że kobiety często kupują tę książkę innym kobietom – mówiła podczas rozmowy na żywo Natalia de Barbaro.

Premierowe kryminały od mistrzów gatunku

Fani kryminałów mieli w maju powody do radości – na rynku ukazały się najnowsze powieści dwójki najpoczytniejszych polskich twórców gatunku. Na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych książek miesiąca znalazł się „Ekstremista” Remigiusza Mroza – trzecia część serii o behawioryście Gerardzie Edlingu, który do rozwiązywania mrocznych zagadek wykorzystuje niezwykły zmysł obserwacji i analizy ludzkiego zachowania. Po dziesięciu latach oczekiwania do czytelników trafiła także kolejna powieść z cyklu o przebiegłym Hubercie Meyerze. „Nikt nie musi wiedzieć” Katarzyny Bondy opowiada o najtrudniejszym dotychczas śledztwie piekielnie skutecznego profilera policyjnego.

W maju dużym zainteresowaniem cieszyło się także wznowienie kultowego kryminału Harlana Cobena „Niewinny”, który niedawno został przeniesiony na mały ekran. Na podium najchętniej kupowanych książek drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się „Terapeutka” B.A. Paris. Autorzy gościli na Wirtualnych Targach Książki, gdzie opowiedzieli o swoich bestsellerowych książkach i odpowiedzieli na dociekliwe pytania polskich czytelników. Zapis spotkań autorskich dostępny jest na profilu Empiku na Facebooku oraz w aplikacji na smartfony Empik Go.

Powroty literackich gwiazd

Na liście najchętniej wybieranych tytułów nie zabrakło też najnowszych historii od pisarzy uwielbianych na całym świecie. Tuż za podium w zestawieniu zadebiutował premierowy zbiór opowiadań Carlosa Ruiza Zafona „Miasto z mgły” – dopełnienie literackiego świata „Cmentarza Zapomnianych Książek”, przesiąknięte oniryczną atmosferą, charakterystyczną dla prozy barcelońskiego pisarza. Do top 10 trafił także „Powrót” Nicholasa Sparksa, autora takich obyczajowych przebojów jak „Pamiętnik”, „Ostatnia piosenka” czy „List w butelce”. Równocześnie nie słabnie zainteresowanie najnowszą książką mistrza literatury grozy i ikony popkultury, Stephena Kinga. Mroczna powieść „Później” utrzymuje się na wysokich pozycjach listy bestsellerów nieprzerwanie od marcowej premiery.

Zwierzenia gwiazdy estrady i kultowa pozycja z lat 60.

Beata Kozidrak, liderka legendarnego Bajmu, autorka ponadczasowych przebojów i absolutna ikona polskiej sceny muzycznej wywołała niemałe poruszenie, gdy podczas gali Bestsellerów Empiku 2020 ogłosiła, że zamierza wkrótce wydać swoją autobiografię. Wyczekiwana książka „Beata. Gorąca krew” ukazała się na początku maja i jeszcze przed premierą zyskała status bestsellera.

Nieoczekiwanie, przebojem w ubiegłym miesiącu został poradnik Josepha Murphy’ego „Potęga podświadomości”, wydany po raz pierwszy na początku lat 60. Książka, którą zaczytywali się hipisi, zamyka top 10 najchętniej kupowanych pozycji w maju w Empiku.

Wirtualne Targi Książki

Maj tradycyjnie już upłynął pod znakiem głośnych literackich premier. Przez niemal całą drugą połowę miesiąca trwały w Empiku Wirtualne Targi Książki, które przyciągnęły ponad milion uczestników. W trakcie wydarzenia do rąk czytelników trafiło aż 330 tys. książek. Wirtualne Targi Książki były świetną okazją do spotkań z ulubionymi autorami oraz szansą na zapoznanie się z książkowymi nowościami. Podczas 55 spotkań łącznie zarejestrowano 2 981 minut inspirujących rozmów z czołowymi pisarzami z Polski i zagranicy. Transmisje z wydarzeń na żywo wokół premier wydawniczych wygenerowały w sumie 2,9 mln odsłon.


Lista Top20 bestsellerów w maju:

 1. Natalia de Barbaro – Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie
 2. Remigiusz Mróz – Ekstremista
 3. B.A. Paris – Terapeutka
 4. Carlos Ruiz Zafon – Miasto z mgły
 5. Harlan Coben – Niewinny
 6. Stephen King – Później
 7. Beata Kozidrak – Beata. Gorąca krew
 8. Nicholas Sparks –Powrót
 9. Katarzyna Bonda –Nikt nie musi wiedzieć
 10. Joseph Murphy Potęga podświadomości
 11. K.N. Haner – Zła chwila
 12. Brandon Mull – Mistrz Igrzysk Tytanów
 13. Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
 14. Wojciech Chmielarz – Wilkołak
 15. Ignacy Krasicki, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Stanisław Jachowicz – Bajki i wiersze dla dzieci
 16. Lucinda Riley – Zaginiona siostra. Siedem sióstr
 17. Leigh Bardugo – Trylogia Grisza. Tom 1. Cień i kość
 18. Remigiusz Mróz – Afekt. Joanna Chyłka. Tom 13
 19. Jeff Kinney – Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno
 20. Jakub Żulczyk – Informacja zwrotna

(info Empik)

Dodaj komentarz