Targi za granicą

IK na 10. Międzynarodowym Festiwalu „Książkowy Arsenał” w Kijowie

23 maja ruszył Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie. Dwukrotnie przekładany w związku z pandemią, odbędzie się ostatecznie w formule stacjonarnej.


Na zaproszenie Instytutu Książki działającego we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie w festiwalu weźmie udział Tomasz Grzywaczewski, promujący ukraiński przekład swojej reporterskiej książki Granice marzeń. O państwach nieuznawanych (tłum. Natalia Tkaczyk).

Oprócz spotkania z Grzywaczewskim Instytut Polski w Kijowie przygotował także trzy inne spotkania: „Jan Paweł II i jego związki z Ukrainą (z okazji 20. rocznicy wizyty papieża na Ukrainie), „Sześcioksiąg Lemowski”, czyli wydarzenie w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, oraz prezentacja książki Dmytra Antoniuka Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie. Szczegóły na stronie kijowskiego Instytutu.


26 czerwca | 13:30 – 14:15 | Kawiarnia Europa

Szlaki (do) państw nieuznawanych. Rozmowa o książce Tomasza Grzywaczewskiego “Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”.

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw nieuznawanych od ponad ćwierć wieku padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już rok później wybuchnie tam kolejny konflikt. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie. Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.

Uczestnicy: Tomasz Grzywaczewski, Ołena Szeremet, Inha Kejwan.

Partnerzy: Wydawnictwo Knyhy – ХХІ, Instytut Książki.
(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz