Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy – zgłoszenia do 11 lipca!

Do 11 lipca można zgłaszać książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego 2021. Laureat/laureatka otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę.


Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.

W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.

Patronem Nagrody jest Kazimierz Moczarski – warszawiak, żołnierz Armii Krajowej, autor słynnych Rozmów z katem. Jego postawa do dziś budzi respekt i może być przykładem dla ceniących demokratyczne wartości i wolność – podkreśla Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Konkurs

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl

lub trzech egzemplarzy papierowych na adres:
Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”.

Termin zgłoszeń upływa 11 lipca 2021 roku.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.


Fundator i organizator Nagrody: m.st. Warszawa. Współorganizatorzy: DomSpotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.Partnerzy: Biblioteka Narodowa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Szczegóły na stronie organizatora


Dodaj komentarz