Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy przyznana

Tegorocznym laureatem Nagrody Historycznej Miasta Stołecznego Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego został prof. Mariusz Mazur, autor książki Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne (Bellona, UMCS). Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych otrzymał Grzegorz Gauden za Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918. Finał konkursu odbył się w formie wirtualnej. Wyniki Nagrody ogłoszono we wtorek na Fb Domu Spotkań z Historią.


Nagroda historyczna dołączyła niedawno do grona miejskich nagród literackich. To bardzo ważne, bo troszczymy się o jakość i uczciwość przekazu historycznego, ale też o pluralizm i szacunek dla różnych punktów widzenia. W ten sposób składamy także hołd pamięci Kazimierza Moczarskiego, warszawiaka, żołnierza Armii Krajowej, autora słynnych „Rozmów z katem”. Jego biografia, postawa i twórczość potwierdzają, jak bliskie mu były wartości, które promujemy nagrodą – mówił podczas wydarzenia online prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. – Wirtualna formuła wydarzenia nie dziwi już nikogo. Kultura stała się naszym łącznikiem. Dzięki niej powstaje wspólnota oparta na solidarności i zrozumieniu – podkreślała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy odpowiedzialna za kulturę. Miasto jest organizatorem i fundatorem głównej nagrody.

„Żołnierze wyklęci” bez politycznych intencji
Jury Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. K. Moczarskiego za najbardziej wartościową uznało publikację prof. Mariusza Mazura. Jurorzy docenili, że choć autor podejmuje temat „żołnierzy wyklętych”, to jednak napisał książkę wolną od politycznych intencji i niepodległą wobec intelektualnych schematów. – Jego praca pozwala nam nie tylko poznać motywy jakimi się kierowali, ale także wniknąć w skomplikowany wbrew pozorom świat ich wartości i przekonań. Prof. Mazur, nie ulegając tak modnej dziś językowej egzaltacji, chłodnym okiem badacza, odtwarza krok po kroku ich stan psychiczny oraz zmiany w nim zachodzące, a także zachowania zarówno w sytuacjach ekstremalnych, jak i tych związanych z codzienną egzystencją partyzantów – podkreślił w laudacji prof. Andrzej Friszke, przewodniczący jury.

Prof. Mariusz Mazur pracuje w Katedrze Metodologii i Badań nad XX-XXI w. w Instytucie Historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się szeroko pojętą problematyką Polski Ludowej, totalitaryzmu, autorytaryzmu, mechanizmami manipulacji i indoktrynacji, w tym języka, próbą opisu mentalności władzy oraz społeczeństwa. W swoich pracach wykorzystuje metodologie wymykające się klasycznemu postrzeganiu historii. Laureat otrzymał 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody, zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych
Oprócz głównej nagrody wręczona została, już po raz piąty, Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Uczniowie z 12 szkół średnich, w tym czterech warszawskich, uznali, że „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” trafi do rąk Grzegorza Gaudena, autora książki Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 (2019, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”).


Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r. W konkursie mogą uczestniczyć autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.
Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 50 tys. złotych oraz statuetkę „Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego, autorstwa Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP.

Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907-75) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem policji, SS-manem, odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem tego były opublikowane w 1977 r. „Rozmowy z katem” – książka przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca mechanizmy działania nazistowskiej machiny śmierci.

One thought on “Nagroda Historyczna m.st. Warszawy przyznana

Dodaj komentarz