Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – czerwiec 2021

Na liście czerwcowej Motyli Książkowych aż sześć nowości. Na czele “jak zwykle” Dziadek i niedźwiadek historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa).Na liście bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe od dwu miesięcy triumfuje ubiegłoroczny hit, czyli Dziadek i niedźwiadek historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.

Na drugim Godziny Włoskie Henry’ego Jamesa (Wydawnictwo Próby): „Godziny włoskie” to godziny błogosławione, spędzone na odkrywaniu Włoch, ich klimatu, krajobrazów, scen rodzajowych. Tytuł książki kojarzy się również z „godzinkami”, i rzeczywiście Henry James odmawia coś w rodzaju modlitwy do tego kraju. Na tom składają się szkice pisane na przestrzeni czterdziestu lat. W tym czasie zmieniły się nie tylko Włochy, ale zmienił się także autor tych wyjątkowych zapisków. Jako młodzieniec galopował po Kampanii, a później zmęczony zamawiał butelkę domowego wina. Trzydzieści lat później, ociężały, w sile wieku, taki, jakim go znamy z płótna Sargenta, oglądał te same okolice przez szybę automobilu i zamiast wina wolał pić herbatę.

Na trzecie awansował o jedno miejsce Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio). Jej autor, przenikliwy analityk i praktyk, podaje nam na tacy samo sedno podstępu wymierzonego w nasz majątek i trafnie przewiduje następstwa związanej z tym dziejowej przemiany. wyzwolenia od jego mielizn.

Na czwartym Niezniszczalny Bohdan Pniewski Grzegorza Piątka (Filtry): Po bestsellerowym Najlepszym mieście świata autor napisał drugą w swojej twórczości biografię. Bohdan Pniewski był bodaj najbardziej wpływowym architektem w Polsce XX wieku – jego doskonałe relacje z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL. Piątek zastanawia się, jak Pniewskiemu udało się zyskać sławę i popularność – czy wystarczył do tego sam talent? Książka w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową.

Piąte miejsce zajęła magiczna książka – Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym z nas, światowy bestseller Kobiego Yamady, autora Co robisz z pomysłem? z ilustracjami Gabrielli Barouch: Zaczarowany spektakl słów i obrazów, który poruszy struny podświadomości każdego, bez względu na wiek. Każdy detal wplecionym w książkę jest symbolem pokazującym drogę rozwoju bohaterki. Każda ilustracja to osobna historia – o miłości, przyjaźni, współczuciu, wierze w siebie, przygodzie. Autorzy w piękny sposób wyrażają wartości, które każdy dorosły chce, by ich dziecko przyjęło, jednocześnie nie zapominając o docenieniu wrażliwości dziecka.

Na szóstym Masoneria Polska. Wielki Reset Stanisława Krajskiego (Wyd. św. Tomasza z Akwinu). Tym razem autor popularnej serii książek dot. masonerii kreśli wizję przyszłości. Masoni chcą dokonać Wielkiego Resetu – wyłączyć „komputer świata” na „chwilę” (Wielki Krach) i włączyć go już z nowym „oprogramowaniem”– nowym systemem finansowym, gospodarczym i politycznym. Ludzie też zostaną na nowo i to wręcz dosłownie zaprogramowani (między innymi przez szczepionki). Będzie pieniądz tylko cyfrowy z terminem ważności, w pełni zautomatyzowana gospodarka (Internet Rzeczy), w której 90% ludności będzie miała „pensję obywatelską” (czyli zasiłek). Będzie Rząd Światowy, którego członkowie już faktycznie zostali ujawnieni. Czy będzie w nim Franciszek, Książę Karol, Bil Clinton? Wiele wskazuje na to, że tak.

Miejsce siódme czerwcowej listy Motyli Książkowych zajął Słownik Rodzinny Natalii Ginzburg (Filtry): Słownik rodzinny to klasyka literatury światowej. Wydany w 1963 roku zdobył najbardziej prestiżową włoską nagrodę, Premio Strega; wygrywając między innymi z Tommasem Landolfim, Primem Levim i Beppem Fenogliem. Do końca XX wieku miał we Włoszech pięćdziesiąt cztery edycje, i nadal pozostaje na liście lektur szkolnych. Ta niezwykła kronika dokumentuje życie zasymilowanej żydowskiej rodziny najpierw w czasach nasilającego się faszyzmu, potem drugiej wojny światowej, wreszcie po upadku Mussoliniego.

Na ósmym książka, która już w maju zagościła na liście Świata Książki – Jesteś ważny,. Pinku... Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry (wyd. Sensus): Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.

Na dziewiąte spadła z ósmego Szamańska chorobaJacek Hugo-Bader (HBM Hugo-Bader Media) – spadek z miejsca drugiego w kwietniu i jedenaste miejsce w połowie maja): To nie jest zwyczajne wygrzewanie ciała w parze i ukropie, ale szamańska tortura w chacie potu, doprowadzanie samego siebie przez fizyczną udrękę do ekstazy, rytuał ognia i wody, w którym wrzaski i wycie kobiet mieszają się z gardłowym śpiewem szamanów. To przerażający, diabelski dźwięk o nieludzko niskiej częstotliwości, przy którym ciarki latają po plecach.
(fragment książki)

Pierwszą dziesiątkę zamknęło czasopismo “Przekrój”, ponieważ jednak pokazujemy książki, sięgamy po kolejną z listy – to Poradnik elektryka, praca zbiorowa (Super Namai): W książce dokonano przeglądu aktualnej bazy elementów, technologii i rozwiązań okablowania budynków oraz przypomniano pokrótce niezbędną wiedzę teoretyczną. Publikacja będzie przydatna dla elektryków, projektantów, kierowników robót specjalnych, kierowników prac konserwatorskich i serwisowych, a także dla majsterkowiczów i instytucji szkoleniowych.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Głód. Pamiętnik (mojego) ciała, Roxane Gay (Cyranka)
12. Moimi słowami, Ruth Bader Ginzburg (Fame Art)
13. Ekoliski. Misja ratowani Ziemi, Marek Marcinowski (Anatta)
14. Całkiem zwyczajny kraj, Brian Porter-Szucs (Filtry)
15. Dół, Waldemar Łysiak (Nobilis)
16. Ukochane równanie profesora, Yoko Ogawa (Tajfuny)
17. Atlas miejsc literackich, Cris F. Oliver (Format)
18. Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością, Rafał Matyja (Karakter)
19. Na zawsze w lodzie. Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina, Owen Beattie, John Geiger (Bo. Wiem)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz