Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

“Traktat o Manekinach” Schulza w nietypowym wydaniu

17 lipca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone unikatowej publikacji – Traktatu o Manekinach – zbioru opowiadań Brunona Schulza. W samym wydaniu może nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że książka została wydrukowana w technologii… typograficznej.


Właściwie należałoby napisać druku wysokiego, jako że termin druk typograficzny dotyczy druku z użyciem czcionek, tu natomiast tekst został złożony i przełamany komputerowo, a do druku posłużyły płyty fotopolimerowe. Warto nadmienić, że książka została złożona fontem Apolonia Nova OT autorstwa Tomasza Wełny (dostępna na stronie polskalitera.pl) a wydrukowano ją na niezwykłym, w 100 procentach bawełnianym papierze Pure Cotton Absinthe (dostarczonym przez Papierowy dizajn). Oprawa książki  złożona, z płócienną oklejką i papierową obwolutą.

Druku na 70-letnie maszynie typograficznej (od 20 lat nie była uruchamiana) podjął się Józef Rakoczy – drukarz z 50-letni m stażem. Pracę w zawodzie rozpoczął w 1967 roku w jednej z krakowskich drukarni. Podczas kilkuletniej emigracji pracował nad własnymi wynalazkami związanymi z nowymi technikami druku. Po powrocie do Krakowa, w 2014 roku, założył drukarnię-muzeum pod nazwą Officyna Typographica. W siedzibie na Zabłociu, zgromadził wiele zabytkowych maszyn drukarskich i introligatorskich, pochodzących nawet z początku XX wieku.

Typograficzne wydanie Traktatu o manekinach ukazało się nakładem Antykwariatu Aukcyjnego i Wydawnictwa Suszek Books. Książka zawiera 4 opowiadania (wydane pierwotnie w zbiorze Sklepy cynamonowe Towarzystwa  Wydawniczego “Rój” z 1934 roku) oraz ilustracje Brunona Schulza z Xięgi Bałwochwalczej ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Nakład książki – 99 numerowanych egzemplarzy.

Suszek Books prowadzi małżeństwo Olga i Łukasz Suszkowie. Księgarstwem zajmują się od od 10 lat, w 2019 roku przenieśli się z Katowic do Krakowa i założyli tu antykwariat. Teraz rozszerzyli zakres prac antykwariatu o działalność wydawniczą. Traktatu o Manekinach to ich pierwsza książka, w planach kolejne perełki – wszystkie typograficzne. Łukasz Suszek przyznaje, że w ten sposób spełnił swoje marzenie.

Podczas spotkania w Muzeum Józef Rakoczy opowiadał o pracy nad książką i metodach druku, Olga Suszek przybliżył sylwetkę Bruno Szulca, a Łukasz Suszek opowiedział o zbiorach antykwarycznych. Odczytano też fragmenty Traktatu o Manekinach.

Państwu Suszkom życzymy powodzenia na ciernistej drodze wydawniczej i coraz lepiej wykonywanych publikacji.

(info ap wg FB)

Dodaj komentarz