Festiwale literackie Nowości wydawnicze

“Oto jest Kaśka” na festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

3 sierpnia, podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie odbędzie się premiera książki Sylwii Stano Oto jest Kaśka. O godz. 13.30 na dużej scenie rozmowę z Sylwią oraz bohaterką opowieści – Katarzyną Wolińską poprowadzi Wojciech Bonowicz.


To książka inna niż te, które do tej pory wydałam. Ale lubię wyzwania i zmiany. Po 18 latach prowadzenia mikrowdawnictwa dobrze jest spróbować czegoś nowego -pisze Marta Lipczyńska-Gil z Wydawnictwa Hokus-Pokus.

Książka Oto jest Kaśka jest lapidarną, przefiltrowaną przez Sylwię do ostatniej kropli opowieścią o niesamowitej kobiecie Katarzynie Wolińskiej. To książką o tym, że mimo wielu przeciwności życie jest piękne!

Kaśka ma rzadką chorobę – zespół Jadassohna. Znamiona na jej twarzy produkują hormon, który niszczy w jej ciele fosforany, w tym wapno. Kruche kości pękają przy najmniejszym obciążeniu, połowa ciała jest sparaliżowana. Do tego doszedł rak tarczycy, z którym żyje już prawie dekadę. Kaśka jest przypadkiem, który zaskakuje samych lekarzy i to… daje jej siłę. Choć krucha szokuje, zadziwia, denerwuje.

Prowadzi na Instagramie profil „Pudel i ja”, na którym pokazuje codziennie życie osoby z niepełnosprawnością. Pracuje zdalnie, ma chłopaka i psa Bersa, który jest pierwszym w Polsce pudlem asystującym. Ochrzciła raka „raczkiem flaczkiem”, litrami pije colę, żeby uzupełnić fosforany w organizmie i planuje ślub. Jej euforia życia daje nadzieję innym. Jest nieoczywistą, prowokującą kobietą – oto jest Kaśka!

Ta książka działa jak wiersz – nie tylko fabułą, ale też formą. Oszczędny styl, w którym nie ma jednego zbędnego słowa, pozwolił okiełznać żywioł, jakim jest główna bohaterka. Dzięki temu powstała opowieść, po przeczytaniu której ma się ochotę żyć inaczej – intensywniej, lepiej. Dziękuję Wam, Kasiu i Sylwio, za ten dar życia!
Wojciech Bonowicz

Mimo że Kasię znam bardzo długo, ona znowu mnie zaskoczyła. Jak zwykle zresztą. Formuła tej książki jest niesamowita, tak samo jak jej bohaterka. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
dr Elżebieta Jelonek, pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka

Kaśka wybrała inaczej. Pokazuje to, jak sobie radzi. Zdrowe jest branie tego, co się ma i szukania protezy dla tego, czego się nie ma. Podoba mi się stwierdzenie, że media społecznościowe są dla Kasi protezą. Ona nie może chodzić, ale to one są przestrzenią, w której może się poruszać.
dr Katarzyna Szumlewicz, filozofka.

(info Hokus-Pokus)

Dodaj komentarz