EMPIK Promocje książek

Wakacyjny niezbędnik książkowy dla dzieci

Lato wypełniają podróże bliskie i dalekie, niezapomniane przygody i beztroska zabawa. Nie brakuje też okazji do sięgnięcia po książkę – w samolocie, na leżaku, w górskim schronisku czy na plaży. Jakie tytuły warto spakować młodemu czytelnikowi do wakacyjnego plecaka? W ostatnich tygodniach wśród dzieci królowali Greg Heffley z „Dziennika cwaniaczka”, bohaterowie „Baśnioboru” Kendra i Seth oraz Kicia Kocia. Kolejnych wartościowych inspiracji warto szukać wśród tytułów nagrodzonych w Konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2020 roku „Przecinek i Kropka” oraz wśród lipcowych premier.


Odkrywanie świata z książkowymi przyjaciółmi

W Polsce maluchy często wkraczają w świat literatury, poznając Kicię Kocię, Pucia oraz… Skarpetki – cztery prawe i sześć lewych. To bohaterowie książek, które można czytać z rodzicami wielokrotnie i odkrywać dzięki nim świat. W ostatniej tygodniach wśród najmłodszych czytelników najpopularniejsze są takie tytuły jak „Kicia Kocia i Nunuś. W co się ubierzemy?” Anity Głowińskiej (wyd. Media Rodzina) oraz „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” Marty Galewskiej-Kustry (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Prawdziwym hitem wśród dzieci pozostaje seria „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek (wyd. Poradnia K.). Pierwsza część cyklu została wydana sześć lat temu. Otrzymała wtedy nagrodę główną w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, a od premiery ani trochę nie straciła na popularności, zdobywając uznanie tysięcy dzieciaków.

Wśród starszych czytelników hitem są perypetie rezolutnego Grega Heffleya, bohatera serii „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya. Ostatnia część z cyklu, „Dziennik cwaniaczka. Totalne dno” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) opowiada o wakacjach tytułowego bohatera i gwarantuje doskonałą zabawę podczas letniego czytania. Dwie inne serie, którymi żyją obecnie dzieci, to „Baśniobór” Brandona Mulla (Wydawnictwo Wilga) oraz „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

Niekwestionowanym przebojem ostatnich miesięcy jest pozycja „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” Urszuli Kornaś-Młodnickiej i Agnieszki Waligóry (wyd. Sensus). Czytelnicy poznają w niej tytułowego Pinka – małego, nieco nieśmiałego stwora, który trochę boi się swoich słabych stron i stara się zaprzyjaźnić z samym sobą. Dzieciaki, śledząc losy bohatera, odkrywają, że każdy jest wyjątkowy i wartościowy, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami.

Perełki od polskich autorów

Rodzice i młodzi czytelnicy, którzy poszukują nowych fascynujących historii, mogą skorzystać z rekomendacji godnych zaufania ekspertów. Niedawno ogłoszono laureatów dwunastej już edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. Jury wybrało najciekawsze i najpiękniej ilustrowane propozycje wydane w 2020 r. przez polskich autorów, zachwycające oryginalnością treści i ilustracji.

Nagrodzono książki w trzech kategoriach wiekowych. Dla najmłodszych dzieci eksperci polecają picture booka „Co robią uczucia” autorstwa Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając (wyd. Dwie Siostry), który służy jako punkt wyjścia do rozmów o całym wachlarzu emocji, jakie odczuwa człowiek. W kategorii książek dla dzieci w wieku 6-8 lat nagrodzono „Coś i Nic” Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz (wyd. Widnokrąg) – opowieść o budowaniu poczucia własnej wartości. Ciekawą propozycją dla starszych jest tytuł „Nolens Volens czyli chcą nie chcąc” Zuzanny Kisielewskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak (wyd. Druganoga), z którego można wyczytać arcyciekawe informacje o łacińskich sentencjach.

W tym roku po raz pierwszy ulubiony tytuł wskazali także sami czytelnicy. Specjalna nagroda trafiła do „Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach” Joli Richter-Magnuszewskiej (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Autorka każdego dnia obserwuje ze swojego okna skraj lasu, a odkrytymi tajemnicami podzieliła się z młodymi odbiorcami.

Wakacyjne premiery dla najmłodszych

Jakich nowości dla małych moli książkowych nie można przegapić w lipcu? Do księgarń trafią zarówno świetne propozycje od polskich autorów, jak i dzieła zagranicznych pisarzy i ilustratorów, które zdążyły już zachwycić czytelników w innych krajach.

Na uwagę zasługuje komiks bez słów „Wielka podróż dziadka Eustachego” (wyd. Dwie Siostry). To pierwsza przygodowa książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich, twórców „Map” i wielu innych edukacyjnych bestsellerów. Maluchy mają możliwość samodzielnego śledzenia kolejnych etapów ekscytującej misji dziadka Eustachego, który po drodze do wytyczonego celu spotyka wielu sympatycznych znajomych.

Czytelnicy mogą wyruszyć także w podróż nad polskie morze, za sprawą pięknie ilustrowanej książki „Skok przez Bałtyk” autorstwa dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk (wyd. Widnokrąg). Dzieci dowiedzą się z niej, kto zamieszkuje morską toń.

Zarówno ci, którzy bawili się na urodzinach Misia, jak i ci, którzy jeszcze nie poznali bohatera Doroty Migdy i Gabrieli Cichowskiej, zaproszeni są na spotkanie w plenerze – bogato ilustrowany „Piknik misia” (Wydawnictwo Kinderkulka) daje impuls do świetnej zabawy.

Zwierzęcego przyjaciela zdobędą także dzieci, które sięgną po książkę „Lotta. Czyli jak wychować ludzkie stado” z tekstem Zofii Staneckiej i ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Kropka). To opowieść o suczce przygarniętej z domu tymczasowego. Dołączenie kundelka do rodziny okazuje się źródłem mnóstwa radości i niespodziewanych wyzwań.

A tych, którzy lubią tworzyć własne historie i decydować o losach bohaterów, z pewnością zainteresuje premierowy „Skarb Straszliwego Zet” Sylvie Misslin i Amandine Piu (Wydawnictwo Kropka). Konstrukcja książki umożliwia dziecku wytyczanie drogi Mary i Jacka, którzy wyruszają w podróż na Wyspę Papug. Dzięki specjalnym zakładkom i ikonkom umieszczonym w tekście czytelnik sam zdecyduje, jak potoczy się ta opowieść.

(info Empik)

Dodaj komentarz