Pomniki literackie

Stefan Żeromski w konstancińskim Parku Zdrojowym

Stefan Żeromski zamieszkał w Konstancinie w 1920 roku – kupił tam willę “Świt”, która obecnie znajduje się przy ulicy jego imienia. Po śmierci pisarza w 1925 roku mieszkały tam jego żona Anna i córka Monika. Dzisiaj znajduje się tam muzeum poświęcone pisarzowi. Żeromski uwielbiał spędzać czas w swoim ogrodzie, który sam zaprojektował oraz spacerować po letnisku. W parku siadywał pewnie na ławeczce, dumając o swych nowym pomysłach literackich. Żadne Capri, żadne Nervi, żadna Nicea nie pachną tak, jak Konstancin – mawiał o o tym mieście.

Dziś możemy przysiąść się do pisarze na ławeczce w konstancińskim Parku Zdrojowym, gdzie w 2016 roku wytyczono Skwer Stefana Żeromskiego. Skwer ten znajduje się przy Trakcie Henryka Sienkiewicza, na wysokości ul. Wierzejewskiego. Zadumany Żeromski siedzi tam sobie na graniowej ławeczce, lewą ręką gładzi bródkę, w prawej trzyma notatki – co tam napisał? Wokół figury, na niewysokich cokołach znajdują się grawerowane inskrypcje z fragmentami najważniejszych dzieł pisarza, m.in. z Ludzi bezdomnych, Przedwiośnia, Dziejów grzechu.

Autorem pomnika jest artysta-rzeźbiarz Paweł Pietrusiński, uczeń Gustawa Zemły z wydziału rzeźby. Pietrusiński ukończył dwa wydziały na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykładał na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP, działał w Społecznym Komitecie Odbudowy Starych Powązek w Warszawie. Jest utorem wielu pomników, w tym m.in. pomnika Męczenników II Wojny Światowej w Szczecinie, pomnika upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku w Bielsku-Podlaskim, pomnika Henryka Sienkiewicza czy też przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego, a także marmurowego orła i tablicy w kancelarii premiera odsłoniętego w maju 2017 r., również poświęconych ofiarom katastrofy smoleńskiej. Wraz z Gustawem Zemłą zrealizował również aranżację rzeźbiarską Wzgórza Katyńskiego w Kielcach. Jest też laureatem I nagrody w konkursie UNESCO rzeźba (temat: pokój). Na zagospodarowanie skweru oraz na projekt i wykonanie pomnika oraz tablic samorząd przeznaczył 130 tys. złotych.

(info ap)


Dodaj komentarz