Konkursy Różne

Empik Go organizuje drugą edycję konkursu na scenariusz serialu audio

Rusza druga edycja konkursu Empik Go STORY na najciekawszy scenariusz, na podstawie którego powstanie oryginalny serial audio. Po sukcesie ubiegłorocznej odsłony organizatorzy uznali, że warto otworzyć się również na krótsze formy prozatorskie i uruchomili konkurs na opowiadanie Empik Go SHORT. Zgłoszenia można wysyłać do 31 października.


W pierwszej edycji Empik Go STORY wzięło udział ponad 500 osób, co pozytywnie zaskoczyło zarówno organizatorów, jak i jurorów.  Główną nagrodę w konkursie zdobył scenariusz nadesłany przez Annę Robak-Reczek i to właśnie on na początku lipca zadebiutował w formacie serialu audio w aplikacji Empik Go. „Gra Luizy” z Aleksandrą i Bogusławem Lindą oraz Dawidem Ogrodnikiem zbiera same pozytywne recenzje. Młodzi adepci oraz weterani scenariopisarstwa, którzy chcieliby spróbować swoich sił w formacie audio,  mogą zgłosić tekst jednego odcinka na  stronie poświęconej konkursowi. W jury drugiej edycji konkursu zasiadają Anna Dziewit-Meller (pisarka i dziennikarka), Wojciech Chmielarz (autor kryminałów i dziennikarz), Łukasz Muszyński (dziennikarz filmowy, zastępca redaktora naczelnego portalu Filmweb) oraz Katarzyna Franus (kierownik literacki w Empik Go). To właśnie oni zdecydują, która z nadesłanych prac okaże się tą najbardziej inspirującą oraz intrygującą. Co warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia tekstu? Zdradza autor „Wilkołaka”.

Przede wszystkim, kiedy piszemy scenariusz serialu audio czy słuchowiska, musimy pamiętać, że właśnie tym one są. To nie normalne teksty z podziałem na role. Tutaj trzeba pamiętać, o tym że gramy dźwiękiem. Możemy go wykorzystać. Dodać jako tło albo jako istotny element fabuły. Wreszcie trzeba pamiętać, że dialogi będą potem odgrywane przez aktorów. I trzeba im na to pozwolić. W pewien sposób, my jako autorzy, tracimy wtedy część kontroli nad tekstem, ale zyskujemy w zamian bardzo wiele.
Wojciech Chmielarz

Pierwsza edycja Empik Go STORY pokazała, że wygrana w konkursie scenariopisarskim nie musi oznaczać jedynie nagrody w postaci realizacji produkcji audio. Anna Robak-Reczek udowodniła, że tekst może być na tyle wielowymiarowy, by mogła powstać na jego podstawie także powieść. „ Gra Luizy” w formacie książki papierowej ukaże się już we wrześniu nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Miłość w tle

Ubiegłoroczny konkurs obfitował w romantyczne teksty prozatorskie. Organizatorzy postanowili wyjść naprzeciw temu trendowi i uruchomili konkurs SHORT na krótkie opowiadanie o miłości pod hasłem „Krótka historia namiętności”. Kto może wziąć w nim udział, tłumaczy jedna z jurorek, Katarzyna Franus.

Do udziału w konkursie Empik Go SHORT zapraszamy wszystkich autorów, którzy już dobrze czują się w krótkiej formie albo dopiero chcą się z nią zmierzyć. Konkurs jest w pełni anonimowy – dotychczasowe doświadczenie pisarskie nie jest wymagane. Czekamy na opowiadania, które nas zachwycą i zatrzymają na dłużej. Takie, które w nowy, intrygujący i nieschematyczny sposób podejdą do tematu miłości i namiętności.
Katarzyna Franus


Główna nagroda w konkursie Empik Go STORY to 15 000 zł oraz podpisanie umowy wydawniczej z Empik Go na cały serial audio. Laureaci konkursu Empik Go SHORT mają szansę na 5 000 złotych oraz warsztaty literackie Małgorzaty Wardy, podczas których będą wspólnie pracować nad swoimi tekstami. Teksty można zgłaszać do 31 października. Wystarczy wypełnić formularz na www.empik.com/story lub www.empik.com/short. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. W tym roku na uczestników czekają także dodatkowe nagrody: w STORY wyróżnienie redakcji Filmweb, zaś w SHORT nagroda specjalna Maszyny do Pisania.

(źródło Empik)

Dodaj komentarz