Targi Targi w Polsce Targi, festiwale

Międzynarodowy charakter Warszawskich Targów Książki

Warszawskie Targi Książki od lat cieszą się zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. Rokrocznie biorą w nich udział liczni wydawcy, agenci literaccy, ludzie pióra, ale i przedstawiciele wielu dziedzin kultury. Tak będzie i w tym roku.


Gościem Honorowym 11. WTK będą Czechy. Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 m2, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z 11 autorkami i autorami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator kultury czeskiej Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Ponadto Polska Izba Książki, wspólnie z ekspertami z Czech, planują dyskusję na temat rynku książki i rozwoju czytelnictwa w Polsce i w Czechach, m.in. o tym jak czytają Czesi, jak działa czeski rynek wydawniczo-księgarski, jakie zmiany zaszły na rynku książki w obliczu pandemii u naszych sąsiadów i u nas.

Hiszpanię podczas WTK reprezentować będą: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespaña. W tym roku przypada 30-lecie istnienia Instytutu Cervantesa a zatem i 30 rocznica doskonalenia hispanistów. Jest to również 100-lecie Dyplomacji Kulturalnej Hiszpanii (1921-2021).

Stoisko skandynawskie prezentować będzie w tym roku głównie literaturę duńską – od baśni H.Ch. Andersena po najnowszą duńską prozę, a także znakomitą poezję. Nie zabraknie również rodzynków literatury szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i islandzkiej. Organizatorami stoiska są Goodbooks (literaturaskandynawska.pl), ksiegarniadunska.pl oraz wydawnictwo DRIADA.

Miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, który pełnić będzie rolę oficjalnego przedstawiciela Rosji na 11. Warszawskich Targach Książki.

Literaturę rumuńską, w znakomitym wyborze, zaprezentuje na Warszawskich Targach Książki Rumuński Instytut Kultury. Rumunia wystąpiła w roli Gościa Honorowego ostatniej edycji WTK w 2019 roku.

Na Warszawskich Targach Książki, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. EUPL – European Union Prize for Literature to nagroda, która powstała w 2008 roku, a jej celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej w dziedzinie literatury pięknej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zachęcanie do większego zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów. Polska Izba Książki jest współorganizatorem tego konkursu w Polsce, który obejmuje nasz kraj raz na trzy lata. Do dziś laureatami nagrody została czwórka polskich autorek i autorów: Jacek Dukaj, Piotr Paziński, Magdalena Parys oraz Marta Dzido.

To nie wszystkie zagraniczne elementy programu 11. WTK, więcej szczegółów już wkrótce.

(info Fundacja Historia i Kultura)


Dodaj komentarz