Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Henri Vernes. Miał 102 lata

25 lipca w wieku 102 lat zmarł Henri Vernes, belgijski pisarz piszący po francusku, autor licznych powieści przygodowych i science fiction, komiksów, słuchowisk radiowych i scenariuszy telewizyjnych. Na całym świecie jego książki rozeszły się w niemal 40 mln egzemplarzy. O śmierci autora przygód Boba Morane’a poinformował jego wydawca.


Charles-Henri-Jean Dewisme, znany później światu głównie pod pseudonimem Henri Vernes, urodził się 16 października 1918 roku w Ath w Belgii. Po rozwodzie rodziców wychowywali go matka i dziadkowie. W wieku szesnastu lat porzucił szkołę i przez pewien czas pracował jako asystent w sklepie swojego ojca-rzeźnika, ale ostatecznie wrócił do szkoły w Enghien. W 1937 roku zakochał się w Chince „Madame Lou” i wyjechał z nią na dwumiesięczną podróż do Kantonu, używając fałszywego paszportu. Po powrocie, w 1938 ożenił się z Gilbert, córką jubilera, ale małżeństwo rozpadło się po trzech latach. W czasie II wojny światowej służył w wywiadzie. W 1944 opublikował swoją pierwszą książkę La Porte Ouverte. W 1946 roku pisarz przeniósł się do Paryża i zaczął pisać dla amerykańskiej agencji prasowej i francuskich gazet. Nadal pisał też powieści. W 1949 opublikował La Belle Nuit i przeniósł się do Belgii. W latach 1949-1953 Verne napisał kilka opowieści dla tygodników pod różnymi pseudonimami. W 1953 został poproszony o napisanie powieści przygodowej do międzyautorskiej serii Marabout-Junior. Jego powieść Conquérants de l’Everest odniosła natychmiastowy sukces. W sumie pod różnymi pseudonimami pisarz opublikował ponad dwieście książek. Jego najsłynniejszą postacią literacką jest Bob Moran, o którego przygodach Henri Verne pisał od ponad 50 lat.

W Polsce zaadaptowane na komiks książki Henri’ego Vernesa (cykl przygód Boba Morane’a) ukazują się nakładem wydawnictwa Sideca.

[info ap, na zdjęciu Henri Vernes w wieku 100 lat. Kadr z programu informacyjnego La Une (źródło: YouTube)]

Dodaj komentarz