Analizy/podsumowania Listy bestsellerów Rynek polski Rynek wydawniczy

Nowe trendy w literaturze faktu – historia z innej perspektywy i wyzwania współczesnego świata

Jak polskie artystki odnalazły się wśród francuskiej bohemy? Co możemy zrobić, aby zatrzymać zmiany klimatu? I co o otaczającym nas świecie mówią statystyki? Jak wynika z danych Empiku, w ostatnich tygodniach polscy czytelnicy sięgali po książki mówiące o globalnych wyzwaniach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również tytuły ukazujące historię z nieznanej dotąd strony.


Wiara w naukę i walka o klimat

W ostatnim czasie klienci Empiku chętnie wybierali książki poświęcone zmianom zachodzącym we współczesnym świecie. Bestsellerem stała się publikacja Billa Gatesa, Jak ocalić świat od katastrofy ​​klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy (Agora). We współpracy z naukowcami, biznesmen przedstawia w niej działania, które mogą spowolnić zmiany klimatu. Czytelnicy często sięgali także po książkę Co robić przed końcem świata Tomasza Stawiszyńskiego (Agora), której autor z dystansem omawia współczesne zjawiska i wydarzenia.

Klientów Empiku zainteresował również Factfulness (Media Rodzina). Powołując się na dane statystyczne, szwedzki profesor Hans Rosling przekonuje, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje. Wytłumaczył także, na czym polega zjawisko czarnowidztwa, któremu ulega większość z nas. To nie jedyna książka o danych, która w ostatnim czasie cieszy się dużym powodzeniem. Trend ten zapoczątkował bestseller Janiny Bąk Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? (Wydawnictwo W.A.B.). Obecnie w zestawieniu najpopularniejszych tytułów oprócz „Factfulness”odnaleźć można dwie inne pozycje poświęcone tej tematyce: Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado Perez (Karakter) oraz Pi razy oko Matta Parkera (Wydawnictwo Insignis) o konsekwencjach błędów matematycznych.

W ostatnich tygodniach klienci Empiku szukali także publikacji, dzięki którym mocniej zgłębią głośne medialnie sprawy. Chętnie wybierali takie tytuły jak Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację (Wydawnictwo Insignis), w której kulisy afery odsłania Christopher Wylie, jeden z jej uczestników. Przy okazji dyskusji o stanie psychiatrii popularność zdobyła książka Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii Jeffreya A. Liebermana (Wydawnictwo Poznańskie). Duże zainteresowanie wzbudzają również biografie najważniejszych postaci polityki i biznesu, np. Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX autorstwa Ashlee Vance (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

Historia opowiedziana inaczej

Przez wiele lat miłośnicy książki historycznej najchętniej sięgali po tytuły na temat II wojny światowej i polityki XX wieku. W ostatnich miesiącach można zaobserwować nowy trend – dużą popularność zdobywają pozycje rzucające na historię zupełnie inne światło. Wśród najchętniej kupowanych w Empiku książek znajdują się m.in. Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii Briana Portera-Szűcsa (Wydawnictwo Filtry) czy opisująca dzieje Stanów Zjednoczonych My, naród Jill Lepore (Wydawnictwo Poznańskie). Obie oferują nową, często zaskakującą interpretację dobrze znanych wydarzeń historycznych.

Prawdziwym fenomenem okazała się książka Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuvala Noaha Harariego (Wydawnictwo Literackie). Opowieść o historii ludzkości snuta przez autora prowadzi do niespodziewanych wniosków, które wywracają do góry nogami przekonania większości z nas. Od 2018 roku pozycja nie opuszcza zestawienia bestsellerów Empiku i to ona w dużej mierze przyczyniła się do wzrostu zainteresowania nową interpretacją historii. W reporterskim świecie trzęsienie ziemi wywołała zaś książka 27 śmierci Toby’ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko (Fundacja Instytut Reportażu), oddająca głos dzieciom Pierwszych Narodów – rdzennych mieszkańców Kanady. To najpopularniejszy w Polsce reportaż ostatniego roku, bezpośrednio związany z bieżącymi wydarzeniami w Kraju Klonowego Liścia.

Dzieje elit, znane ze szkolnych podręczników, coraz częściej uzupełniane są historią znacznie liczniejszej grupy – chłopstwa, z którego wywodzi się przecież większość współczesnego społeczeństwa. W zestawieniu bestsellerów z gatunku literatury historycznej króluje Ludowa historia Polski Adama Leszczyńskiego (Wydawnictwo W.A.B). Sporym echem odbiły się również Chamstwo Kacpra Pobłockiego (Wydawnictwo Czarne) i Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich Michała Rauszera (Wydawnictwo RM).

Na popularności zyskuje także tematyka kobiet, których rola czy fascynujące życiorysy często były do tej pory w literaturze pomijane. We wspomnianych już, bestsellerowych Niewidzialnych kobietach, Caroline Criado Perez porusza problem dostosowywania produktów i usług wyłącznie do potrzeb mężczyzn. W ostatnich tygodniach dużym zainteresowaniem cieszą się Polki na Montparnassie Sylwii Zientek (Agora) o polskich malarkach w legendarnej dzielnicy Paryża. Klienci Empiku chętnie sięgają też po Damy Władysława Jagiełły Kamila Janickiego (Wydawnictwo Literackie) – historię czterech nieprzeciętnych kobiet walczących o wpływy na wawelskim dworze.

(info Empik)

Dodaj komentarz