Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – lipiec 2021

Na lipcowej liście Motyli Książkowych sporo zmian. Pojawiły się trzy nowości, wracają dwie romantyczne powieści i jedna rozprawa o liberaliźmie.1. Z miejsca drugiego na szczyt listy – Godziny Włoskie Henry’ego Jamesa (Wydawnictwo Próby): „Godziny włoskie” to godziny błogosławione, spędzone na odkrywaniu Włoch, ich klimatu, krajobrazów, scen rodzajowych. Tytuł książki kojarzy się również z „godzinkami”, i rzeczywiście Henry James odmawia coś w rodzaju modlitwy do tego kraju. Na tom składają się szkice pisane na przestrzeni czterdziestu lat. W tym czasie zmieniły się nie tylko Włochy, ale zmienił się także autor tych wyjątkowych zapisków. Jako młodzieniec galopował po Kampanii, a później zmęczony zamawiał butelkę domowego wina. Trzydzieści lat później, ociężały, w sile wieku, taki, jakim go znamy z płótna Sargenta, oglądał te same okolice przez szybę automobilu i zamiast wina wolał pić herbatę.

2. Na tym miejscu pierwsza nowość – Ararat – zbiór wierszy Louise Glück w przekładzie Krystyny Dąbrowskiej. L. Glück jest amerykańską poetką i eseistką, laureatką wielu prestiżowych nagród (w tym Nagrody Pulitzera i amerykańskiej National Book Award) oraz literackiej Nagrody Nobla w roku 2020.(A5):

3. Na trzecim nowość – Głód. Pamiętnik (mojego) ciała Rxane Gay (wyd. Cyraneczka): To nie jest książka o odchudzaniu. Ani poradnik o zdrowym stylu życia. Ani też pocieszająca proza o “odnalezieniu siebie”. To bezwzględnie szczera historia zmagań z otyłością i napiętnowaniem. Pamiętnik o traumie, o prześladowaniu i bolesnym odzyskiwaniu własnego ciała. I o wielkim tryumfie.

4. Kolejna nowość. Śmierć Anglika Magdalen Nabb (Próby): Tuż przed Bożym Narodzeniem stroniący od towarzystwa Anglik zostaje znaleziony martwy w swoim florenckim mieszkaniu. Ująć mordercę ma sierżant Guarnaccia, który pełni tego dnia służbę mimo postępującej choroby, a myślami jest już w rodzinnym domu na Sycylii. Czy młody karabinier Bacci i dwóch agentów Scotland Yardu pomogą mu rozwikłać zagadkę zabójstwa przy Via Maggio? Co robił we Florencji tajemniczy Anglik, skoro jego śmiercią zainteresował się Scotland Yard?

5. Na miejscu piątym utrzymała się magiczna książka – Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym z nas, światowy bestseller Kobiego Yamady, autora Co robisz z pomysłem? z ilustracjami Gabrielli Barouch: Zaczarowany spektakl słów i obrazów, który poruszy struny podświadomości każdego, bez względu na wiek. Każdy detal wplecionym w książkę jest symbolem pokazującym drogę rozwoju bohaterki. Każda ilustracja to osobna historia – o miłości, przyjaźni, współczuciu, wierze w siebie, przygodzie. Autorzy w piękny sposób wyrażają wartości, które każdy dorosły chce, by ich dziecko przyjęło, jednocześnie nie zapominając o docenieniu wrażliwości dziecka.

6. Na to miejsca powraca biurowy romans Mój Szef, Mój As Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).

7. I kolejny powrót – Mój Szef Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).

8. Na ósmym jeszcze jeden powrót na listę, i to aż z początku roku Strach i wolność Jana-Werner Müllera (Kultura Liberalna): Czy liberalizm się przeżył? Za przeżytek powinien zostać raczej uznany pewien rodzaj dyskusji o liberalizmie – operujący fałszywymi znakami równości, przeciwstawieniami i uogólnieniami. […] Narracja o konflikcie między „ludem” a „liberalnymi kosmopolitycznymi elitami” to mylna diagnoza naszych czasów.

9. Na tym miejscu utrzymała się Szamańska chorobaJacek Hugo-Bader (HBM Hugo-Bader Media):  To nie jest zwyczajne wygrzewanie ciała w parze i ukropie, ale szamańska tortura w chacie potu, doprowadzanie samego siebie przez fizyczną udrękę do ekstazy, rytuał ognia i wody, w którym wrzaski i wycie kobiet mieszają się z gardłowym śpiewem szamanów. To przerażający, diabelski dźwięk o nieludzko niskiej częstotliwości, przy którym ciarki latają po plecach.
(fragment książki)

10. Pierwszą dziesiątkę zamyka Dół Waldemara Łysiaka (Nobilis), ktora awansował z miejsca 15.: Nowa książka W. Łysiaka to wszechstronna analiza etycznego upadku współczesnej cywilizacji zachodniej, spowodowanego przez politpoprawność i lewacki pseudoliberalizm.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Całkiem zwyczajny kraj, Brian Porter-Szucs (Filtry)
12. Dom, Emma Becker (Filtry)
13. Buddyzm bez dogmatu, Stephen Batchelor (Okultura)
14. 27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierek-Onoszko (Instytut Reportażu Dowody na Istnienie)
15. Poza umysłem, Alan Watts (Okultura)
16. Zienie Odzyskane. Jak zdobywano polski Dziki Zachód, Andrzej Kozicki (Fundacja na Rzecz Warsztatów Analiz Socjologicznych)
17. Przywiązania, Vivian Gornick (Filtry)
18. Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, cz. północna, Piotr Fuglewicz, Barbara Zygmańska (Ciekawe Miejsca)
19. Nietuzinkowe historie placów Warszawy, Ewa Sztompke (Veda)
20. Plan Warszawy 1655, praca zbiorowa (Muzeum Warszawy)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz