Festiwale literackie

Pierwsza edycja Festiwalu Literackiego „Znaczenia”

W dniach 11-12 września w Wołominie i Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego „Znaczenia”. Będzie ona poświęcona Jakubowi Kornhauserowi i jego książce Premie górskie najwyższej kategorii.


„Znaczenia” to nowa artystyczna inicjatywa Mazowieckiego Instytutu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. To festiwal jednego dnia i jednej książki. Wśród obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskaże jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. Wybór będzie ogłaszany każdego roku w kwietniu. Autorka bądź autor wybranej książki otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. złotych oraz powstałą z inspiracji książką statuetkę, stworzoną przez studentkę/studenta ASP w Warszawie. Wybrana książka stanie się centralnym punktem programu festiwalu. Złożą się na niego spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne.

Festiwal będzie trwał jeden dzień (w 2021 roku będzie to sobota 11 września), wydarzenia odbywać się będą w wołomińskiej bibliotece, kinie, w pobliskim parku, restauracjach. (poznaj program)

Pierwszym bohaterem festiwalu został Jakub Kornhauser – poeta, prozaik, tłumacz, literaturoznawca, nauczyciel akademicki, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Nagrodę festiwalu otrzymał za wydane przez Książkowe Klimaty Premie górskie najwyższej kategorii, które mistrzowsko rejestrują rowerowanie po podkrakowskich peryferiach, a krajobraz i żywe jego doświadczanie zamykają w precyzyjnie dobranym słowie.
Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą również w niedzielę 12 września w Warszawie (poznaj pełen program festiwalu). Obok laureata wśród gości festiwalu pojawią się m.in.: Justyna Sobolewska, Mira Marcinów, Julia Fiedorczuk, Jan Mencwel czy Filip Springer.


Głównym organizatorem festiwalu jest Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a partnerami miasto Wołomin, magazyn kulturalny „Dwutygodnik” i Czytelnia Słów i Dźwięków „Elektra”.

Pomysłodawczynią festiwalu, a zarazem jego dyrektorką artystyczną jest mieszkająca w Wołominie pisarka i botaniczka Urszula Zajączkowska. W skład kapituły, która wyłania laureata i zarazem książkę festiwalu, wchodzą: Zofia Król, Maciej Jakubowiak, Joanna Mueller, Filip Springer i Urszula Zajączkowska.
(źródło strona organizatora)

Dodaj komentarz