Wydawnictwa

75 lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wystawa plenerowa przed Kordegardą

Do końca sierpnia przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie można oglądać wystawę plenerową towarzyszącą jubileuszowi 75 lat działalności PWM. Ekspozycja przedstawia przebieg procesu wydawniczego utworów muzycznych, od momentu w którym twórcy przekazują swoje kompozycje do opracowania, przez wszystkie etapy redakcji, korekt, składu, projektowania graficznego, weryfikacji prawnych i finansowych, po produkcję drukarską i cyfrową oraz dystrybucję gotowych publikacji.

Wystawa prezentuje kulisy naszej pracy i cały mechanizm działań, które poprzedzają moment dla każdego wielbiciela muzyki absolutnie magiczny – kiedy zaklęte w pięcioliniach znaki ożywają, zamieniają się w fale akustyczne, zaczynają wybrzmiewać i sprawiają, że świat na chwilę staje się lepszy – komentuje dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

PWM wydało ponad 14 tysięcy publikacji, a wśród nich zapisy nutowe utworów muzycznych, książki, czasopisma naukowe, płyty i audiobooki. Wystawa przed galerią Kordegarda przybliża proces wydawniczy, ale opowiada też o innych obszarach działalności oficyny. PWM prowadzi również szeroko zakrojoną działalnością edukacyjną, promocyjną i popularyzatorską, zajmuje się kultywowaniem najlepszych polskich i światowych tradycji muzycznych, a także aktywnie przyczynia się do ochrony materialnego i niematerialnego muzycznego dziedzictwa Polski.

PWM to najstarsza w Polsce instytucja, która nie tylko publikuje utwory muzyczne, ale również dba o ich udostępnianie oraz pełni ważną rolę w edukacji muzycznej. Z przyjemnością wsparliśmy PWM w przygotowaniu plenerowej ekspozycji, ukazującej proces powstawania publikacji muzycznych – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, organizując Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo–Wschodniej Eufonie. Korzystamy z partytur i zapisów nutowych wydanych przez PWM. Bogaty program Festiwalu przyciąga wielu miłośników zarówno muzyki poważnej, jak też współczesnych gatunków i stylów muzycznych.

(źródło NCK)

Dodaj komentarz