Kadry

W oświęcimskiej Alei Pisarzy pojawią się kolejne nazwiska

Idea Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej – sztuka słowa. Powstająca przy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu Aleja ma na celu upamiętniać wybitnych żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości wmurowania pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę Oświęcimia – Miasta Orędownika Pokoju – o wartościowe kulturowe, humanitarne i pokojowe treści.

Dziś Aleja liczy już 17 tablic, a pierwszym pisarzem, który dostąpił zaszczytu umieszczenia swego nazwiska w Alei był Andrzej Stasiuk. Wśród gwiazd Alei m.in. Wanda Chotomska, Olga Tokarczuk, Wojciech Jagielski, Adam Zagajewski. Po raz ostatni uroczystość odsłonięcia tablic miała miejsce w 2019 r. – swoją tablicę odsłonił wówczas 14 listopada Szczepan Twardoch. Pandemiczny rok 2020 pokrzyżował plany kolejnych uroczystości.

Jak informuje PAP, do grona artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu dołączą dwie pisarki, Małgorzata Szejnert oraz Magdalena Grzebałkowska. Uroczystość odsłonięcia tablic odbędzie się 15 października.Małgorzata Szejnert: dziennikarka i pisarka. Ukończyła wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką Borowiki przy ternpajku. W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła po dwóch latach. Jedna z założycielek w 1989 r. „Gazety Wyborczej”, gdzie prowadziła dział reportażu. Za Czarny ogród wydany w 2007 r. została laureatką Nagrody Mediów Publicznych. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest m.in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
(info wg MBP w Oświęcimiu, PAP)

Dodaj komentarz