Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

Wcześniejsza premiera książki „Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele”

Po wielkim sukcesie światowego bestsellera Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie autorstwa Frederica Martela Wydawnictwo Agora wydaje książkę Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele duetu Artur Nowak i Stanisław Obirek. Publikacja – zapowiadana pierwotnie na koniec września – ostatecznie na rynku ukaże się już 15 września br.


Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja – przez media co rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu wszystkie grzechy główne.

Stanisław Obirek­­­ – antropolog kultury i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta w książce „Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele” przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o swoją wiedzę i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

Autorzy nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej Sodomy. Hipokryzji i władzy w Watykanie Frederica Martela, wydanej w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora w 2019 r., bo podobnie jak francuski pisarz ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji oraz nieformalne zasady, z których funkcjonowania większość osób nie zdaje sobie sprawy. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie.

Przyznajemy to uczciwie. Naszą książkę zrodził gniew na to, co się w Kościele w ostatnich dziesięcioleciach wydarzyło (…) Ten gniew sprawił, że nie zawahaliśmy się odsłaniać najbardziej perwersyjnych form przemocy, jakie doszły do głosu w tej instytucji. Chcemy bowiem, by to uczucie gniewu i oburzenia udzieliło się również naszym Czytelnikom. Wierzymy, że wspólnie możemy wiele w naszym społeczeństwie zmienić – opowiadają o swojej najnowszej książce Artur Nowak oraz Stanisław Obirek.
(info Agora)

Dodaj komentarz