Jak czytamy na portalu Biblioteki Raczyńskich, jesienią w kilku miejscach Poznania staną książkomaty, zapewniając możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom.
W książkomatach będzie można zwrócić lub wypożyczyć wcześniej zamówione książki, będzie też można wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia. Nowatorstwo pomysłu Biblioteki Raczyńskich polega na tym, że książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy placówkach, ale staną w miejscach pozbawionych dotąd kulturalnej infrastruktury, a uczęszczanych przez poznaniaków – na przykład obok supermarketów.
– Dzięki współpracy z popularnymi sieciami handlowymi (m.in. Lidl, Carrefour, Chata Polska) będziemy mogli ustawić książkomaty przy sklepach odwiedzanych przez tysiące ludzi. Mamy nadzieję, że trafimy do nowych czytelników, którzy przy codziennych zakupach będą mogli zaopatrzyć się w książki – mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. – Wybierając lokalizacje książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania.
– Przetarg na dostawę książkomatów, do którego właśnie przystępujemy, pozwoli uczynić z Poznania miasto o największej sieci takich urządzeń Polsce! – dodaje Wojciech Ptak, kierownik projektu.
Książkomaty to nie jedyna nowość w Bibliotece. W fazie testów jest też aplikacja, pozwalająca znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji poszczególnych czytelników.
– Aplikacja nie zastąpi bibliotekarzy, dla wielu czytelników to właśnie rozmowa o książkach i kontakt z innym czytelnikiem (którym jest przecież bibliotekarz) stanowi dodatkową wartość wizyty w bibliotece – zapewnia Anna Gruszecka. – Aplikacja przyspieszy proces wyboru, ułatwi odnalezienie w zasobach Biblioteki książek na oczekiwany temat. Aplikacja będzie miała dwa moduły. Pierwszy z nich, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią nasze bogate zbiory, „wyśledzi” dla nas kolejne tomy serii cenionych przez czytelników, nowości i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć. To świetne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy mają swoje ulubione gatunki, jak i dla szukających nowych propozycji wydawniczych.
Tak znaczące poszerzenie oferty Biblioteki Raczyńskich nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego. Projekt „Sztuczna inteligencja w służbie książki” korzysta z dofinansowania o wartości 333 609 EUR, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce.
(źródło Biblioteka Raczyńskich)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.