Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

Zapowiedź wyd. Warstwy: Adam Hawałej, “Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem”

W tym projekcie kluczową rolę odgrywał Różewicz, dlatego stolik, przy którym siedział, był dla mnie najważniejszym miejscem obserwacji. Na tym stoliku stawiano mu herbatę, leżały tam również notatki, gazety i egzemplarz Kartoteki. Różewicz występował podczas tych prób w kilku rolach: autora, reżysera, a także aktora. Zdarzało się, że coś pokazywał aktorom i włączał się do akcji – wtedy stawał się postacią ze swojej sztuki. To słowa Adama Hawałeja, autora Kartoteki rozrzuconej. Fotograficznej podróży z Różewiczem, która ukaże się 4 października nakładem wydawnictwa Warstwy.


Album prezentuje unikalne fotografie autorstwa Adama Hawałeja, który towarzyszył próbom zespołu teatralnego przygotowującego się do premiery Kartoteki rozrzuconej w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Poznajemy w ten sposób nową twarz Tadeusza Różewicza – nie tylko poety, pisarza i dramaturga, ale także reżysera, wcielającego swoje literacko-teatralne koncepcje w sceniczne życie. W wywiadzie otwierającym książkę autor zdjęć tak podsumowuje swoją pracę: „Ponieważ obchodzimy stulecie urodzin Różewicza, często sięgam do zdjęć, które miałem możliwość mu zrobić. Przy tej okazji odkrywam również siebie jako fotografa. Myślę, że przy »Kartotece rozrzuconej«, mimo trudnych warunków technicznych, niewiele mi umknęło. Fotograf żyje chwilą. To, co udaje mu się pochwycić w locie, jest niepowtarzalne i szybko zaciera się w pamięci. Przyjemnie jest myśleć, że dzięki zdjęciom, zrobionym podczas prób »Kartoteki rozrzuconej«, tamte chwile nadal żyją, choć dziś są już częścią historii: mojej z Różewiczem, ale także teatru i literatury”.


Adama Hawałej: fotograf, fotoreporter. Urodził się w 1945 r. w Turce nad Stryjem, wychował w Szczytnej koło Kłodzka. W 1966 r. rozpoczął pracę jako fotograf u Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, a w 1972 r. został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej. Po jej likwidacji związał się z Polską Agencją Prasową, gdzie pracował do 2012 r. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, ale dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusza Różewicza. Jest m.in. autorem albumu z fotografiami teatralnymi Teatr Polski gra (1996), a także publikacji dotyczącej problematyki osób niepełnosprawnych Wrocław bez barier (2006). W 2011 roku opublikował wybór unikalnych fotografii Różewicz, a w 2016 książkę Śmietnik z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku. Mieszka we Wrocławiu.

(info Warstwy)

Dodaj komentarz