Różne Targi w Polsce

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2021 przyznane

W sobotę 11 września 2021 roku poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Festiwalu Kryminalna Warszawa. Festiwal  jest stałym już elementem Warszawskich Targów Książki i wręczenie nagród jest jednym z najważniejszych wydarzeń  mu towarzyszących. 


W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Mecenasa Nagrody Rafał Bryndal – dziennikarz, tekściarz, satyryk, współtwórcę pism literackich i kulturalnych, członek Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZaiKS, członkowie jury Nagrody  panowie  Andrzej Palacz i Marcin Sendecki, w imieniu zarządy WTK Jacek Oryl oraz prowadząca spotkanie Małgorzata Kanownik.

Przyznano dwa wyróżnienia oraz Grand Prix.

Zdobywczynią pierwszego z równorzędnych wyróżnień została Anna Kańtoch, za powieść Wiosna zaginionych, wydawnictwo Marginesy.

Książkę słowami redl Kloski przestawił red. Andrzej Palacz: Kańtoch jest jak globalne ocieplenie: powolutku konsekwentnie od lat zmienia świat w którym żyjemy, zdaje się nieubłagalna, nieodwracalna i bezlitosna. Jedyna różnica to taka, że zmiany klimatyczne prowadzą do zagłady, a proza Kańtoch do ogłady. Bo o to okazuje się, że za jej sprawą proza gatunkowa bez silenia się na eksperymentalność, inność, osobność może być zajmująca, rzetelna i na czasie. Emerytowana policjanta na Nikiszowcu spotyka świadka zbrodni sprzed lat, jedynego który jest wstanie ja rozwikłać, chwilę później znajduje go martwego. Dalej wszystko powoli, konsekwentnie gęstnieje i narasta. A przy tym to co w kryminale niezwykle istotne – wiarygodne, przekonujące, nietuzinkowe postaci.  

W imieniu autorki nagrodę odebrała Hanna Mirską-Grudzińska, redaktor naczelna, członkini zarządu wydawnictwa Marginesy


Zdobywcą drugiego wyróżnienia Jędrzej Pasierski  za powieść Kłamczuch, Wydawnictwo Czarne.

Książkę przestawił Marcin Sendecki: Jędrzej Pasierski jest autorem thrillera W imię natury (2019) oraz czterech powieści kryminalnych z policjantką Niną Warwiłow: Dom bez klamek (2018), Roztopy (2019), Czerwony świt (2020) i Kłamczuch (2021).

Jak napisał wytrawny znawca gatunku Piotr Bratkowski, „W ciągu zaledwie kilku lat Jędrzej Pasierski wyrósł na jednego z pisarzy najbardziej cenionych przez koneserów powieści kryminalnej”. Jury Warszawskiej Nagrody Kryminalnej podzieliło ten pogląd i w tej edycji nominowało do niej aż dwie dwie powieści Pasierskiego, co mówi samo za siebie. Ostatecznie w finałowej szóstce znalazł się Kłamczuch – osadzony, podobnie jak wcześniejsze Roztopy, w tyleż malowniczej, co mrocznej beskidzkiej scenerii – i przez wzgląd na udaną intrygę i wciąż intrygującą postać głównej bohaterki – zdobył jedno z dwóch równorzędnych wyróżnień.


Grand Prix Nagrody Warszewskiego Festiwalu Kryminalna Warszawa otrzymał Ziemowit Szczerek za powieść Cham z kulą w głowie, wydawnictwo Znak

Książkę przedstawił  Marcin Sendecki, odczytując słowa prof. Ewy Paczoskiej, przewodniczącej jury: Powieść w oryginalny sposób łączy ze sobą poetykę klasycznej powieści kryminalnej (z wyrazistą intrygą i niebanalnie rozwiązaną zagadką), utworu z kręgu political fiction, politycznej utopii i kina gatunku noir. Autor żongluje tymi wszystkimi konwencjami, zderzając je ze sobą i konfrontując, co daje świetne efekty artystyczne. Gra z nimi i nimi także główny bohater powieści, wciągając czytelnika w swoje tożsamościowe dylematy.

Inspirujący jest pomysł osadzenia akcji powieści w Polsce współczesnej, ale zlokalizowanej w świecie alternatywnym. To rzeczywistość, w której drugą wojnę światową przegrały Niemcy i w której efekcie Polska, za sprawą różnych politycznych przypadków, stała się supermocarstwem. Pomysł kreacji alternatywnej rzeczywistości oczywiście nie jest nowy – ale tu wykorzystany został w sposób oryginalny i świeży. Obserwując wraz z bohaterem Szczerka polski świat, w którym przetrwało struktura społeczna Drugiej Rzeczypospolitej, natrafiamy jednocześnie na aktualne pytania i problemy.

Wielkim walorem powieści jest fakt, że to utwór „warszawski”, nawiązujący do stołecznej historii i współczesności. Dociekliwy czytelnik z łatwością odnajdzie tu odwołania do Złego Leopolda Tyrmanda, powieści sensacyjnej o Warszawie lat 50. XX w. Dzięki tym nawiązaniom Cham z kulą w głowie wpisuje się także w sferę warszawskich mitów. To chyba najlepsza rekomendacja do nagrody w konkursie „Kryminalna Warszawa”.

Laureaci Festiwalu Kryminalna Warszawa (od lewej): Hanna Mirską-Grudzińska, redaktor naczelna, członkini zarządu wydawnictwa Marginesy (odebrała nagrodę w imieniu Anny Kańtoch), Jędrzej Pasierski, Ziemowit Szczerek

Nagrody wręczali panowie Jacek Oryl oraz Rafał Bryndale. Laureaci wyróżnień otrzymali czeki po 2 tys. zł, Grand Prix – 6 tys. zł brutto.

(ap)