Różne Rynek wydawniczy

“O, choroba” – literacka akcja charytatywna Wydawnictwa Agora i Fundacji ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową

O, choroba to literacka akcja charytatywna, w ramach której Wydawnictwo Agora we współpracy z Fundacją ISKIERKA wyda książkę-cegiełkę. Dochód z jej sprzedaży wesprze dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny. Tytuł będzie mieć premierę 29 września 2021 r. – na koniec miesiąca świadomości nowotworów u dzieci, natomiast już teraz trwa przedsprzedaż wydania. Każdy może wspomóc akcję, kupując egzemplarz książki O, choroba w sklepach internetowych Kulturalnysklep.pl oraz Empik.com.


Książka-cegiełka O, choroba to publikacja, jakiej jeszcze na rynku literatury dziecięcej nie było. Skierowana do czytelników w wieku 9-12 lat podejmuje trudny temat choroby onkologicznej w sposób całkowicie nowatorski i nieszablonowy. Historia dwunastoletniej Adeli, która spotyka na swojej drodze chorobę, jest trzymającą w napięciu i zabawną opowieścią przygodową ujętą w komiksową formę. W sposób fachowy i zrozumiały dla młodych czytelników tłumaczy, na czym polega choroba i co się dzieje w organizmie, który walczy z nowotworem. Pokazuje też pełne zaskakujących wydarzeń i niezwykłych zabaw codzienne życie małych pacjentów.

O, choroba stworzona została charytatywnie przez cenionych twórców: pisarza Bogusia Janiszewskiego i ilustratora Maksa Skorwidera, we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji ISKIERKA. Ma pomóc dzieciom, ich rodzicom i otoczeniu przepracować trudne emocje towarzyszące chorobie. Historia głównej bohaterki Adeli powstała na podstawie prawdziwych opowieści dzieci zmagających się z nowotworem oraz tych, którym udało się już wrócić do zdrowia.

– (…) Kiedy przystępowałem do pisania książki, nie miałem wcześniej żadnych doświadczeń związanych z chorobą nowotworową. Byłem w tej kwestii laikiem, podobnie jak miliony z nas. Jednocześnie założyłem sobie, że książka musi być do głębi rzeczywista. Zaczynałem temat z pewnymi wyobrażeniami na temat raka. Jak się potem okazało – w większości mylnymi. Co więcej, i przyznaję to z pewną niezręcznością – w przeciwieństwie do moich bohaterów, w całym moim życiu nie spędziłem w szpitalnym łóżku ani jednej nocy. Teraz lepiej rozumiem, jakim jestem szczęściarzem – pisze w posłowiu autor książki Boguś Janiszewski.

Sponsorami publikacji są firmy: Voxel, Anbud , Amgen, Exorigo UPOS, The Software House, Sordrew. W akcję zaangażowała się również firma Empik.

Książka ukaże się 29 września 2021 r. – na koniec miesiąca świadomości nowotworów u dzieci. W tym czasie na całym świecie propaguje się wiedzę na ten temat pod hasłem #GoldSeptember i symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty oznacza bowiem to, co w życiu najcenniejsze – zdrowie dzieci. Właśnie we wrześniu różne obiekty na świecie są podświetlane na złoty kolor, aby okazać wsparcie chorym dzieciom i ich rodzinom. 15 września o godz. 20:00 na Śląsku na złoty kolor zostaną podświetlone najbardziej rozpoznawalne budynki: Stadion Śląski, Spodek czy Opera Śląska. W środę, 15 września w Senacie RP odbędzie się również konferencja „Współczesne wyzwania dziecięcej hematologii i onkologii”, w trakcie której Fundacja Iskierka zaprezentuje informacje o wspólnym projekcie z Wydawnictwem Agora. Natomiast w ostatnim tygodniu akcji #Goldseptember na złoty kolor zostaną podświetlone obiekty w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i ponownie na Śląsku.

Książkę-cegiełkę O, choroba można już teraz nabyć w przedsprzedaży na Kulturalnysklep.pl oraz na Empik.com. We wszystkich kanałach sprzedażowych egzemplarz tej wyjątkowej publikacji będzie kosztował 35 zł. Dochód ze sprzedaży wydania zostanie przeznaczony na zapewnienie dodatkowego dostępu chorych dzieci do pomocy psychologicznej, szczególnie w obliczu pandemii i obostrzeń z niej wynikających. Będą to indywidualne interwencje kryzysowe, konsultacje psychologiczne oraz terapie krótkoterminowe podopiecznych Fundacji ISKIERKA i ich rodzin – zarówno w trakcie leczenia, po jego zakończeniu, jak i dla rodziców po stracie dziecka. Pomoc umożliwia usprawnienie funkcjonowania dzieci w procesie leczenia, daje możliwość rozładowania negatywnych emocji oraz możliwość ograniczenia negatywnych, psychologicznych następstw choroby nowotworowej, także dla jego rodziny i najbliższych.

29 września o godzinie 18:00 na profilach Empiku i Wydawnictwa Agora na Facebooku odbędzie się premiera online z twórcami książki – Bogusiem Janiszewskim i Maksem Skorwiderem. W spotkaniu będą również uczestniczyć prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czarnicka-Siwecka oraz jeden z ambasadorów akcji charytatywnej – aktor i lektor Jarosław Boberek.

O, choroba Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera to już czwarty charytatywny projekt Wydawnictwa Agora, a drugi – po stworzonym przez grupę cenionych twórczyń i twórców literatury dziecięcej zbiorze opowiadań pt. Wszystkie kolory świata – skierowany do młodych czytelniczek i czytelników. Dotychczas dzięki sprzedaży publikacji Wszystkie kolory świata udało się przekazać ponad 240 tys. złotych na dodatkowe dyżury linii 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzięki sprzedaży opublikowanej w 2020 r. książki-cegiełki pt. Nadzieja udało się zebrać kwotę 1 mln 694 tys. złotych, która pomogła wesprzeć aż 62 ośrodki pomocy społecznej i hospicja. Zaś w 2015 r. dochód ze sprzedaży książki NieObcy w kwocie 150 tys. złotych, dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, przekazany został na pomoc uchodźcom – ofiarom wojny w Syrii.


Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 r. budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głównie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu, a także w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą. Więcej informacji – fundacjaiskierka.pl

Wydawnictwo Agora specjalizuje się w literaturze faktu i biografiach, choć w jego ofercie nie brakuje także książek historycznych, poradników, wywiadów, książek dla dzieci, a także literatury pięknej, gatunkowej oraz popularnej. Wśród autorów wydawnictwa wymienić można m.in. Magdalenę Grzebałkowską, Jacka Hugo-Badera, Pawła Piotra Reszkę, Stanisława Łubieńskiego, Magdalenę Parys, prof. Jerzego Bralczyka, Donalda Tuska, Katarzynę Boni, Adama Wajraka, Michała Rusinka czy Wojciecha Mikołuszkę. Wydawnictwo Agora jest też polskim wydawcą książek Michelle Obamy, Baracka Obamy, Anne Applebaum, Huntera Bidena czy najnowszej książki Billa Gatesa. Więcej informacji – wydawnictwoagora.pl ​​​​​​​

(info Agora SA)

Dodaj komentarz