Promocje książek Różne

„Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” – ukraińskie spotkania z autorem

Prawie rok po ukazaniu się po ukraińsku książki Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918  autor książki, Grzegorz Gauden, ma okazję rozmawiać o niej z czytelnikami ukraińskimi.   


1. Pierwsze spotkanie w poniedziałek 13 września br o godz. 15 w Drohobyczu, w Bibliotece Miejskiej im. Wiaczesława Czornowiła. Poprowadzi Andrij Pawłyszyn, który książkę wspaniale przetłumaczył.

Biblioteka mieści się przy głównej ulicy Drohobycza. Przed wojną mieścił się w niej żydowski dom starców. Rozmowa o książce będzie w dawnej sali modlitw, która jest teraz salą spotkań. Było to ostatnie miejsce pracy Brunona Schulza, któremu tam Niemcy kazali sortować rabowane księgozbiory. Prawdopodobnie stamtąd Schulz 19 listopada 1942 poszedł po przydziałowy bochenek chleba, po odebraniu którego ok. godz. 11:00 został zastrzelony na ulicy przez niemieckiego oficera.

  2. W sobotę 18 września br. podczas targów książki we Lwowie odbędzie się publiczna dyskusja o gorzkim tytule: „Lwów: historia iluzji”. Organizuje ją ukraiński wydawca książki lwowskie Wydawnictwo „Czowen”. Wezmą w niej udział: znakomity historyk prof. Jarosław Hrycak i dyrektor Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej Zofia Diak . Moderatorem będzie także Andrij Pawłyszyn  

18 września 17:30 – 18:45 Muzeum Etnografii i Sztuki i Rzemiosła Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Aleja Wolności 15 (Prospekt Swobody 15), Lwów. (info autor)

Dodaj komentarz