Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Zapowiedzi wydawnicze

“Wywiad o niczym” – pasjonująca rozmowa Michała Mendyka z Zygmuntem Krauze. Nowość Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się książka o przewrotnym tytule: Wywiad o niczym.


Wywiad o niczym, a może jednak o wszystkim? Rozmówcy poruszają nie zawsze wygodne tematy. Nie zabrało pytań o życie prywatne i o twórczość. Zygmunt Krauze z wielką szczerością otwiera się na dociekliwe pytania Michała Mendyka.

– A gdybyś nagle stracił słuch?
– To nadal tworzyłbym muzykę!
– Z pamięci?
– Raczej z wyobraźni. Oczywiście byłoby to o wiele trudniejsze, ale z drugiej strony bardziej skupione, czystsze i może przez to bardziej wysublimowane.

Interlokutorzy bezpretensjonalnie rozmawiają o kulturze muzycznej, polityce czy miejscu artysty w świecie. Kompozytor, którego „najlepszym przyjacielem jest fortepian”, zajmująco opowiada o swoich paryskich losach czy byciu artystą w czasach PRL-u. Wyraża swoje zdanie na temat… pisania listów. Dyskutuje z Mendykiem o dziedzictwie Johna Cage’a, znaczeniu muzyki tradycyjnej dla muzyki poważnej, eksperymentach Warsztatu Muzycznego i o twórczości Władysława Strzemińskiego. Dystans do siebie, poczucie humoru, ciekawość i otwartość na eksperyment charakterystyczne dla twórczości autora III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” ujawniają się i tutaj, w osobie artysty o światowej renomie.

Książka ta otwiera reaktywowaną po latach serię PWM Ludzie Świata Muzyki.

Publikacja dostępna jest w sprzedaży w stacjonarnym i internetowym sklepie PWM oraz w dobrych księgarniach i sklepach muzycznych.

A już 16 października wydawnictwo zapraszana Festiwal Ad Libitum, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie. Michał Mendyk i Zygmunt Krauze wrócą do swojej rozmowy, by zdradzić jeszcze więcej…

Dodaj komentarz